Atliekų perdirbėjai ir ekologijos sąjungininkai – Kalifornijos sliekai

Vis dar išmetate maisto atliekas į šiukšlių dėžę, o po to perkate trąšas?

Tokiu atveju Jums būtinai reikalinga komposto duobė ar dėžė, nes visas organines medžiagas galima paversti puikiomis, natūraliomis ir visiškai ekologiškomis trąšomis – kompostu.

O gal jau turite komposto duobę, kurioje laikote kaip maisto atliekas, taip ir daržo ar sodo augalines atliekas, o po to visus metus laukiate, kol jie pavirs kompostu?!

Nereikia taip ilgai laukti!

RAUDONIEJI KALIFORNIJOS SLIEKAI labai greitai perdirbs bet kokias organines medžiagas, tiek maisto atliekas (išskyrus mėsos produktus), tiek daržo piktžoles, popierių, kartoną ir natūralius nesintetinius audinius.

Be to, jie ne tik greičiau paverčia organines medžiagas kompostu, bet ir praturtina jas. Todėl tai jau bus ne kompostas, o BIOHUMUSAS!

Biohumusas bus daug maistingesnis ir naudingesnis Jūsų augalams, negu paprastas natūraliuoju būdu gautas kompostas.

Taigi kartą šiek tiek sumokėjus už reikiamą sliekų kiekį, sutaupysite nemenką pinigų sumą, nes Jums daugiau nereikės pirkti jokių cheminių trąšų.

Ir dar nepamirškite apie sveikatą – biohumusas, kurį labai greitai pagamins Jums Kalifornijos sliekai, bus visiškai ekologiškas ir nepavojingas Jums, Jūsų vaikams bei anūkams.

Štai Jums paprasta idėja, kaip aprūpinti jūsų sodą ar daržą ekologiškomis ir beveik nemokamomis trąšomis:

Padarykite Jūsų darže komposto duobę ar dėžę. Dėkite į ją viską, ką gali perdirbti sliekai: bananų žieves, obuolių nuograužas, arbatos ar kavos tirščius, sudžiūvusią duoną, košių liekanas, sūrio gabalėlius, supuvusius pomidorus, obuolius ir kitas augalinės kilmės atliekas. Taip pat galima maitinti sliekus žole ar lapais (išskyrus mėsos atliekas).

Jeigu Jūsų atliekų neužtenka, paprašykite kaimynų, pripjaukite žolės dykvietėse. Aš iki šiol matau, kaip nepatyrę sodininkai išmeta į kelią žolę po ravėjimo arba išveža nupjautą vejos žolę į mišką…

Jie tiesiog išmeta pinigus!

O po to gaila lėšų pirkti trąšas parduotuvėje…

Pamąstykite ir įsivaizduokite visus maisto produktus, kuriuos suvartojate kasmet. Turbūt net nepagalvojate, kad 1/3 kiekvieno valgio yra išmetamas į šiukšlinę, t. y. 1/3 viso žmonijos maisto, o kas yra maždaug 1,3 milijardo tonos, tampa atliekomis.

Tad galima teigti, jog visi darbai, į kuriuos jūs investavote savo laiką, gamindami šį maistą yra išvaistomi ir dar blogiau, tai kiekvienam iš jūsų kainuoja (pvz.: JAV vidutiniškai išleidžia 165 mlrd. JAV dolerių per metus atliekų tvarkymui). Kiekvienas iš jūsų eikvoja maistą, energiją ir pinigus. Dar blogiau, eikvojate ir mažinate galimybę, kad maisto vartojimo sistema būtų efektyvesnė.

Jeigu norite pakeisti dabartinę situaciją ir prisidėti prie atliekų, tuo pačiu ir išlaidų, mažinimo, jums reikėtų atidžiau susipažinti su atliekų perdirbėju ir ekologijos sąjungininku – Kalifornijos slieku. Turbūt net nepagalvojate, kad iki 75 proc. išmetamų atliekų gali tapti maistu Kalifornijos sliekams, kurį jie perdirba į natūralias ir efektyvias trąšas – biohumusą. Kiekvienas iš mūsų gali turėti vermikompostavimo dėžę ir pamatyti kaip vyksta sliekų vermikompostavimo procesas ir suprasti jo naudą.

Pirmiausia jums reikės sliekų, ne paprastų, o šiai veiklai būdingų ir išveistų raudonųjų Kalifornijos sliekų (lot. Eisenia Fetida). Ši sliekų rūšis yra kitokia ir tuo pačiu išskirtinė, nes nelenda į gilius žemės sluoksnius, ir pagrinde veisiasi ir maitinasi kambario temperatūroje.  Tam, kad Kalifornijos sliekai jaustųsi komfortabiliai, jiems dėžėje reikalingos šios medžiagos: susmulkintas popierius ir kas be ko, – maistas (pagrinde tai visos organinės ar augalinės atliekos, likusios po jūsų valgio, išskyrus mėsos, žuvies, pieno produktus). Atliekų perdirbimo laikas yra kintantis ir priklauso nuo temperatūros ir maisto kiekio, kuris patenka į kompostavimo dėžę.  Kalifornijos sliekams perdirbus atliekas, yra gaunamas biohumusas, kuris dar gali būti paprastai vadinamas kaip sliekų mėšlas. Jis yra pilnas mikrobų, kurie leidžia pratęsti medžiagų skaidymo procesus. Ši organinė trąša yra vertinama dėl to, kad leidžia augalams atsispirti  nuo kenksmingų ligų sukėlėjų, padidina jų derlingumą ir yra natūrali bei ekologiška. Dauguma žmonių būtent naudoja Kalifornijos sliekų biohumusą, dėl jo natūralumo ir efektyvumo. Biohumusas – pati efektyviausia organinė trąša.

Vermikompostavimas nebūtinai turi vykti mažose kompostavimo dėžutėse, tai gali būti svarbus ir augantis naujas verslas. Didelio masto įmonės perdirba atliekas sliekų pagalba ir tokiu būdu yra gaunamas šalutinis produktas, kuris yra vadinamas „juodoju auksu”- biohumusu. Viskas priklauso nuo jūsų ir mažojo pagalbininko slieko, kuris gali būti naudojamas ne tik organinių atliekų perdirbimo procese, bet taip pat kaip masalas žvejyboje. Šis mažas organizmas gali padėti pakeisti požiūrį į atliekų pasaulį. Tad kaskart mesdami atliekas pagalvokite, – galbūt galite panaudoti jas kompostavimui kaip investiciją į sveikesnį ir švaresnį rytojų.

Vermikompostavimas namuose: paprasta ir naudinga

Kiekvienas Lietuvos pilietis, kuris bent minimaliai pažįsta tokią techniką kaip traktorius ar kombainas, kuris vasaros metu prižiūri daržoves ar skina uogas, yra susipažinęs su komposto teikiama nauda.  Kompostas – organinių medžiagų mišinys. Kol vieni nerūšiuodami ir negalvodami apie siekį pagerinti tiek savo, tiek artimųjų gyvenimus išmeta maisto likučius į šiukšlių dėžę, kiti kantriai jas kompostuoja ir kaupia laukdami vasaros, kad galėtų patręšti žemę. Viena iš populiariausių ekologiškų trąšų yra biohumusas, kuri skatina augalų augimo greitį bei kokybišką derlių. Ją naudojant augalai auga kur kas greičiau nei naudojant kitas organines trąšas. Ekologija padeda greičiau pasiekti norimų rezultatų.

Biohumusas – ekologiška trąšą

Ekologiškos trąšos gaminamos kaupiant kompostą, kuris tampa raudonųjų Kalifornijos sliekų maistu. Kompostuojamos pačios įvairiausios organinės atliekos: žolė, lapai, virtuvės maisto atliekos. Netgi drožlės ar popierius gali būti kompostuojamas. Tiesa, medžiagų proporcijos turi būti gerai apgalvotos. Greitam ir efektingam kompostavimui būtina yra drėgmė ir deguonis, be kurių bakterijos, skaidančios organines medžiagas − nesidaugins. Suaktyvinti dauginimąsi galima profilaktiškai sujudinant kompostą – vartant ar perkeliant į naują kompostavimo vietą. Rekomenduojama tai daryti maždaug kartą per mėnesį. Tai pats optimaliausias pasirinkimas. Kompostavimą galima atlikti tam tikrose, specialiai skirtose, dėžėse arba formuojant kauburius, kurių aukštis neturėtų viršyti pusantro metro. Suformavus kompostą jį vėl reikia sudrėkinti – palaistyti. Kompostavimas yra neįmanomas be drėgmės pagalba. Ji turi būti jaučiama nuolatos. Tačiau reguliavimas būtinas, kadangi priešingu atveju viskas gali pradėti pūti ir atsiras pelėsis, o jeigu drėgmės bus nepakankamai tada nebevyks cheminiai procesai ir kompostas nepasieks reikiamos struktūros Biohumusas gaminasi būtent šį paruoštą kompostą perdirba Kalifornijos raudonieji sliekai. Pastarieji maitindamiesi kompostu išskiria ekstrementus, kurie ir yra biohumusas arba kitaip sliekų kompostas. Ekologiškos trąšos naudojamos pagreitinti įvairių daržovių ar vaisių auginimui.

Obuolio graužtuką atiduok sliekui

Ekologiškos trąšos gaminamos ne tik verslininkų, bet ir buitinėmis sąlygomis namuose. Jei asmuo neturi pakankamai vietos daryti kompostui, patogu įsigyti specialią dėžę. Nėra visiškai jokio skirtumo ar sliekai auginami dėžėje, ar tiesiog sode suformavus komposto formą. Teisingai prižiūrint temperatūrą, drėgmę taisyklingai paruošiant kompostą galima laukti pačio geriausio rezultatoBiohumusas vis labiau populiarėja tarp tautiečių, kadangi jo gaminimas praktiškai nereikalauja jokių papildomų išlaidų, o nauda auginant maistą pastebima akivaizdžiai. Specialios dėžės pritaikytos tiems, kurie nenori susitepti rankų.

Kodėl verta naudoti biohumusą?

Biohumusas naudingas tuo, jog tai yra natūrali trąša. Vis daugiau žmonių kasdien keliauja į ekologiškus turgelius siekdami įsigyti ekologiškų daržovių ir vaisių. Būtent tik tokio tipo trąšos naudotojai gali juose prekiauti. Chemijos propogavimas griežtai ribojamos, o siekiant pagreitinti augalo vystymąsi naudojamas biohumusas. Jame gausu mikro elementų, vitaminų, natūralių augimo ir vystymosi hormonų. Visi elementai padeda augalams vystytis kur kas greičiau. Beje, nuo to nei kiek nenukenčia kokybė. Taipogi, yra tam tikrų medžiagų, kurios susidaro būtent tik vermikompostavimo metu, jos nerandamos niekur kitur. Tarp tautiečių jis toks populiarus taip pat, nes geram rezultatui užtenka nedidelio kiekio biohumuso. Vienos kompostavimo dėžės užtenka nemažam kiekiui augalų pamaitinti.

Kiek Kalifornijos sliekų reikia mano kompostinei?

Tikriausiai daugeliui galvojančių įsigyti Kalifornijos raudonųjų sliekų į savo kompostines, kyla dilema – kiek sliekų vis dėl to reiktų pirkti. Daugelis pardavėjų rekomenduotų pirkti kiek galima daugiau Kalifornijos sliekų. Tačiau tai nebūtų nuoširdus patarimas ir ilgainiui rezultatas tikrai nedžiugintų. Tad prieš įsigyjant Kalifornijos sliekų reiktų išsikelti savo kompostavimo tikslus ir pagal juos įsivertinti ar Kalifornijos sliekai gaus tiek organinių atliekų, kiek jie pajėgia apdoroti. 
 

Kaip profesionalūs sliekų augintojai ir biohumuso gamintojai, mes naudojame apie 5 kilogramus sliekų masės (sliekų masę sudaro: 30 proc. suaugusių sliekų, 30 proc. mažų sliekiukų ir 40 proc. kokonėlių) į kvadratinį metrą. Esant optimalioms sąlygoms (temperatūra apie 25 laipsnius šilumos ir apie 80 procentų drėgmės), toks kiekis Kalifornijos sliekų per savaitę vidutiniškai apdoroja apie 50 litrų komposto. Namų kompostinėse šis rezultatas bus kiek prastesnis, nes į kompostines metamos organinės atliekos bus nesusikompostavusios, tad Kalifornijos Raudonieji sliekai, jas apdoros kiek lėčiau. Tačiau, toks kompostavimo būdas pareikalaus gerokai mažiau pastangų, bei laiko, nes nereikės organinių atliekų kompostuoti ir jas bus galima tiesiog tiesiai mesti į kompostavimo dėžę.
 

Tad vis dėl to, kiek Kalifornijos Raudonųjų sliekų reiktų namų vartotojui?

Remiantis moksline literatūra ir savo praktika, mes žinome, kad esant geroms sąlygoms, Kalifornijos sliekai per parą gali apdoroti tiek organinių atliekų, kiek jie patys sveria (suaugęs Kalifornijos sliekas sveria apie vieną gramą). Žinodami tai, mes savo klientams visada patariame neskubėti ir pirmiausiai atlikti paprastą testą. Savaitę arba dvi kaupti visas išmetamas organines atliekas vienoje vietoje ir po to, jas pasisverti. Žinant, kiek vidutiniškai yra sukaupiama organinių atliekų, labai paprastai galima apsiskaičiuoti, kiek Kalifornijos sliekų Jums reikės.

Pavyzdžiui, po savaitės organinių atliekų kaupimo paaiškėja, kad vidutiniškai yra sukaupiami 5 kilogramai organinių atliekų per savaitę arba 715 gramų, per dieną. Tad esant geroms sąlygoms, Jums pilnai užtektų ~700 gramų Kalifornijos raudonųjų sliekų savo kompostinėje, kad jie perdirbtų organines atliekas. Net ir esant kiek prastesnėms sliekų auginimo sąlygoms (pvz. per žema temperatūra, trūksta drėgmės) kilogramas Kalifornijos sliekų būtų pakankamas kiekis.
 

Taip pat reiktų atsižvelgti ir į tai, jog Kalifornijos raudonieji sliekai gan greit dauginasi. Nors dalis augintojų ir kai kurie rašytiniai šaltiniai teigia, kad Kalifornijos sliekai padvigubėja per 3 – 4 mėn., tačiau tai yra įmanoma tik laboratorinėmis sąlygomis. Atsižvelgiant į Lietuvos klimatą, mes teigtume, kad Jūsų turimas sliekų kiekis tikrai padvigubės per 6 – 8 mėn. net ir lauko kompostinėse.

Kaip paruošti Kalifornijos sliekus žiemai?

Nors Kalifornijos sliekai yra išveisti saulėtoje Kalifornijoje, tačiau jie kuo puikiausiai žiemoja ir išgyvena net ir lietuviško klimato sąlygomis.

Kalifornijos sliekų perkėlimas žiemoti į šiltesnes patalpas

Pats paprasčiausias ir saugiausias būdas Kalifornijos sliekams praleisti žiemos sezoną yra jų perkėlimas į patalpas, kuriose žiemą būna pliusinė temperatūra.

Artėjant šaltesniems orams, reiktų pradėti riboti biologiškai skaidžių atliekų metimą į komposto dėžę, kad Kalifornijos sliekai šiek tiek labiau išalktų ir daugiau jų susitelktų pačiame viršuje komposto krūvos, o tada šakių / rankų / kastuvo pagalba, reikėtų nukasti viršutinius 20 centimetrų komposto krūvos ir šį kompostą, kartu su Kalifornijos sliekais, perkelti į dėžę, kurią bus galima pernešti į šildomas patalpas.

Šį nukasimą galima kartoti kelis kartus ir taip persikelti kuo daugiau Kalifornijos sliekų, o atšilus orams juos vėl grąžinti į savo įprastus namus – lauko kompostinę. Prieš atliekant pakartotiną nukasimą vertėtų uždėti į kompostinę apie 10 – 15 centimetrų šviežesnio komposto ir palikti savaitei arba dviems, kad Kalifornijos sliekai vėl spėtų pakilti į viršutinius komposto dėžės sluoksnius. Taip pat Kalifornijos sliekų nukėlimui galima naudoti plastikinius tinkliukus, ant kurių reikėtų sudėti komposto, per savaitę arba dvi sliekai pakils į šį kompostą ir juos bus galima patogiai nukelti.

Komposto dėžės paruošimas žiemai

Jeigu vis dėl to nėra galimybės Kalifornijos sliekus apgyvendinti šildomose patalpose, rūsyje arba garaže, tada reiktų pasirūpinti, kad jie nesušaltų žiemodami lauke. Jeigu turite galimybę gauti šviežio mėšlo žiemos sezono metu, tada kai vidutinė lauko temperatūra artėja prie 10 laipsnių šilumos, reikėtų uždėti pirmuosius 10 centimetrų šviežio mėšlo ant komposto krūvos esančios kompostinėje ir ją uždengti 30 centimetrų šiaudų. Visos žiemos metu rekomenduojama temperatūrą matuoti termometro pagalba, kad ji per daug nesušiltų ar neatvėstų. Jeigu lauko temperatūra pradeda kristi žemiau nulinės temperatūros, tada reiktų uždėti dar 15 centimetrų šviežio mėšlo ir vėl reiktų užkloti 30 centimetrų šiaudų. Šis procesas yra kartojamas, tol kol vidutinė paros temperatūra nepasiekia 10 laipsnių šilumos arba kol vidinė komposto dėžės temperatūra nepasiekia 25 laipsnių šilumos. Komposto dėžę galima apdėti šiaudais, šviežiu mėšlu arba apšildyti putų polisterolio plokštėmis arba akmens vata.

Jeigu neturite galimybės naudoti mėšlą, tada rekomenduotume kompostinę, prieš atvėstant orams, apšildyti putų polisterolo lakštais (5 cm storio arba storesniais) arba akmens vata. Šaltesniuoju periodu sliekams duoti daugiau daržovių ir vaisių, kurie pūdami išskirs šilumą bei visada uždengti šiaudais, šienu arba papuvusia žole.

Kalifornijos sliekai yra protingi gyvūnai ir jausdami, kad jiems yra šalta trauksis ten kur yra šilčiau, tad svarbiausiai yra išlaikyti temperatūrą didesnę nei 10 laipsnių šilumos pačioje komposto krūvos šerdyje. Taip pat puikus sprendimas yra įgilinti žemę esančia po komposto krūva ir pagrindą iškloti tinkliuku nuo kurmių, kad esant didesniems šalčiams Kalifornijos sliekai galėtų nusileisti žemiau įšalo zonos ir taip apsisaugoti nuo žvarbaus šalčio.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *