Vaismedziu skiepijimas

Vaismedžių skiepijimas – kada?

Vieno medžių skiepijimo laiko nėra, nes skiepyti galime ir pavasarį, ir vasarą, ir net žiemą. Vienintelis metų laikas, kai skiepų nedarome – ruduo.

Skiepijimas žiemą

Žiemą dažniausiai skiepija profesionalai, medelynų specialistai. Jie skiepija rudenį iškastus ir visiškai miegančius poskiepius. Tokie poskiepiai laikomi rūsiuose ar kitose pakankamai drėgnose vietose, kur temperatūra laikosi žemiau nulio.
Ūgeliai skiepijimui taip pat ruošiami vėlų rudenį, ir laikomi kartu su poskiepiais.

Darbas vyksta namuose arba kitose, tam pritaikytose patalpose.

Žieminį skiepijimą galima pradėti jau gruodžio viduryje.
Skiepijimo vietą reikia apsaugoti nuo išdžiūvimo aprišant skiepijimo gumytėmis arba juostelėmis. Taip pat galima naudoti specialų skiepijimo vašką. Aš mėgstu naudoti savaime suyrančias skiepijimo juosteles Buddy Tape. Dėka to, kad jos savaime suyra, vėliau nieko nereikia atrišti. Tai garantuoja, kad ant skiepijimo vietos neatsiras užveržimo žaizda, ir skiepas neišlūš ir nežus.

Žiemą dažniausiai naudojami skiepijimo būdai: paprastas sudūrimas, pagerintas sudūrimas (su liežuvėliu), priglaudimas, trikampis įpjovimas, skiepijimas skeliant.

Vaismedžių skiepijimas sudurimu
Skiepijimo būdas paprastas sudūrimas. Aprišta su gumytėmis Flexiband.

Iškart po skiepijimo skiepai dvi savaites laikomi šiltoje patalpoje ir vėliau vėl gražinami i šaltą saugojimo patalpą. Per tas dvi savaites pradeda augti brazdas, ir skiepai spėja suaugti. Tas periodas vadinamas skiepų stratifikacija. Jis labai pagerina žieminio skiepijimo prigijimo procentą.

Skiepai sodinami lauke arba į vazonus anksti pavasarį, kai tik atšyla dirva.

Skiepijimas pavasarį

Tai yra pats populiariausias skiepijimo laikas. Jis startuoja ankstį pavasarį, kai praeina šalčių, didesnių nei 10 laipsnių, grėsmė, ir pasibaigia, kai sprogsta pumpurai ir išsiskleidžia lapai.

Pavasarį skiepijame visais įmanomais būdais ir praktiškai visas kultūras, išskyrus geltonžiedę sedulą, nes jai tinka tik akiavimas vasarą.
Tačiau skiepijimas po žieve galimas tik tada, kai žievė gerai atsiskiria nuo medienos. Tas laikas ateina, kai pradeda brinkti pumpurai, ir tęsiasi trumpai, tik 2-3 savaites. Geriausias šio būdo rezultatas bus, jeigu jus paruošite skiepūglius iš anksto – rudenį, ir išsaugosite juos šaltoje vietoje iki pat skiepijimo.

Šiame video pamatysite kaip aš pavasarį paskiepijau laukinę obelaitę dviem skirtingais būdais – trikampiu įpjovimu ir po žieve.

Vaismedžių skiepijimas vasarą

Žinomiausias skiepijimo būdas vasarą yra akiavimas. Dažniausiai jis naudojamas medelynuose. Mes šį darbą atliekame nuo liepos 20 dienos ir stengiamės užbaigti iki rugpjūčio 10 dienos, kad įskiepytos akutės spėtų gerai prigyti ir pasiruošti žiemai.

Vasarą taip pat galima skiepyti paprastu arba pagerintuoju sudūrimu. Šį darbą darome, kai užauga ir pakankamai tam pribręsta šių metų skiepūgliai. Dažniausiai tai būna jau birželio viduryje. Taip pat neverta vėlinti vasarinį skiepijimą sudūrimu, kaip ir akiavimą. Skiepai privalo prigyti, šiek tiek paaugti ir gerai pasiruošti žiemai.

6 Comments

  • Valentinas
    29 birželio, 2022 @ 16:26

    Ačiu už gerą video,tačiau turiu klausimą: kai skiepijote kodėl palikote nuo kamieno ilgus stuobrelius,man atrodo kad iš jų vis augs vilkugiai ir vis reikės genėti.

    • SodoExpertai
      29 liepos, 2022 @ 11:28

      Taip, augs, bet tik pirmais metais. Pašalinsiu.
      Kai užaugs skiepai, vilkūgiai daugiau nebeaugs.

  • Norme
    17 balandžio, 2023 @ 18:41

    Sveiki. Minejote, kad paskiepijus ant skiepijimo vietos apsaugai nuo isdziuvimo galima uzdeti plastikini maiseli.
    Apytiksliai po kiek laiko nuo paskiejimo reikia nuimti tuos maiselius.
    Dekui.

    • SodoExpertai
      25 balandžio, 2023 @ 15:04

      Maišelius geriau neiškarto nuimti, o palaipsniui pjauti kampukus. Pradėkite vėdinti maišelius, kai skiepai paaugs 2-4 centimetrus.

    • norme
      2 birželio, 2023 @ 9:50

      Sveiki. Jei skiepijimo vieta buvo aprišta su savaime nesuįrančia juosta, kada rekomenduojate ja atvynioti? Dėkui.

      • SodoExpertai
        24 sausio, 2024 @ 15:18

        Kai skiepai paauga iki 15-20 cm.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *