Kriaušių genėjimas

Kaip genėti kriaušes?

Kriaušių genėjimas – svarbus darbas sode. Kriaušė augus sodo medis. Ypač jei jis įskiepytas į aukštaūgį poskiepį – miškinę kriaušę (P. Pyraster).

Viena svarbiausių kriaušių genėjimo priežasčių yra sumažinti jų aukštį, nes užaugti šios sodo gražuolės gali labai aukštai: priklausomai nuo veislės ir poskiepio nuo 5 iki 15 ir net iki 25 metru!.

To sodininkui nereikia, nes jis nori auginti ne mediena, bet vaisius.

Ir pabandykite pasiekti tuos vaisius nuo 7-12 metrų aukščio. O jei sunokusi kriaušė nukris nuo tokio aukščio tai ji bus apdaužyta, dėl to žiema neišsilaikys. Tokius aukštus medžius ir prižiūrėti labai sunku – kaip tokį medį apipurkšti nuo ligų ir kenkėjų?

Kada genėti kriaušes?

Geriausias kriaušių genėjimo metas – nuo žiemos pabaigos (kai nėra stiprių šalčių) iki sprogstant pumpurams.

Antras genėjimo laikas – pirma vasaros pusė. Tada galime šalinti vilkūgius, retinti sutankėjusias šakas. Šiuo metu nedarome drastiško genėjimo.

Negalima kriaušių genėti antroje vasaros pusėje, ypač rugpjūtį, nes galima išprovokuoti vėlų augimą, ko pasėkoje medis nespės pasiruošti žiemai ir gali pašalti arba iššalti visiškai.

Kaip sumažinti kriaušės aukštį?

Per vieną kartą tą darbą padaryti nepavyks. Visų pirma geriausia formuoti medelį nuo pat pirmų metų po pasodinimo ir stabdyti medžio ūgį kai tik jis pasieks jūsų numatyto aukščio, pavyzdžiui 3,5 metro.

Tačiau žinokite – kaip jus besistengtumėte, medis vis tiek nuolat stengsis pasiekti savo genuose užkoduota ūgį. Todėl geriau kasmet šalinti puse praeitų metų prieaugio, nei vieną karta per kelis metus pašalinti viską kas užaugo aukščiau.
Jeigu genėsite retai ir drastiškai, kitąmet gausite štai tokį rezultatą:

Kaip genėti kriaušes
Kriaušių genėjimas padarytas vieną kartą per keletą metų provokuoja labai gausų vilkūgių augimą.

Įsivaizduojate kiek dabar bus darbo su tais vilkūgiais?

Kriaušių genėjimas – keli patarimai:

  • Geriau genėti kriaušes kasmet, nei vieną kartą per kelis metus.
  • Geriau išpjauti kelias stambesnes šakas, nei daug smulkių šakučių.
  • Kad jaunas medelis pradėtu ankščiau derėti patartina atlenkti šonines šakas iki horizontalios padėties.
  • Žaizdas po genėjimo užtepam su sodo tepalu.
  • Genėjimui naudokite tik kokybiškus ir aštrūs įrankius.
  • Jeigu yra šakų kuriuos bando atkartoti kamieną, arba konkuruoja so juo, arba auga smailių kampu su kamienu (kamienas išsišakoja), tokias šakas išpjauname visiškai, atlenkame į kitą pusę arba skiepijimo pagalba padarome tiltelį ir tokiu bubu formuojame vainiką su dviem kamienais (viršūnėmis).

Tiltelis tarp dviejų kamienų. Vieno kamieno šaka įskiepyta į kitą kamieną.

Žiūrėkite video:

Geriau vieną kartą pamatyti, nei daug kartu perskaityti. Šiame video parodysiu, kaip aš išlaikau mano aukštaūgių kriaušių 3,5 metrų aukštyje.

2 Comments

  • Albertas
    28 kovo, 2022 @ 12:55

    Laba diena,
    Visada žiūriu sodų Ekspereto laidas ir patarimus. Dėkoju už jų paruošimą ir profesionalumą. Man atrodo, kad čia tinkamiau paaiškina ir aktualesnės parenkamos temos , lyginant su per TV (LTV; Tele 3) rodamas laidas.
    Nors aš pats nesu naujokas sodininkas , bet vis vien esu tik mėgėjas ir daug ko nežinau, reikia mokytis ir paisyti patarimų iš profesionalų…
    Niekada negenėjau trešnių, nelabai žinau ir kaip vyšnių tankmę sumažinti . Laukiu laidos šiuo klausimu. Taip pat būtų įdomu sužinoti , dėl ko šilkmedis žydi, bet nemezga vaisių (numeta žiedus) . Turiu 2 medžius — 1 vnt 5 m , kitą 3 m senumo, bet suvalgiau gal tik 20 vnt uogų…
    Į šiuos klausimus būtų įdomu gauti atsakymus iš sodo Ekspertų

  • Tadas
    29 kovo, 2022 @ 11:11

    gal silkmedziai pas jumis kryzmadulkiai reikia dvieju skirtingu veisliu

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *