amarai obelų

Amarai – kada ir kuo purkšti?

Amarai nesunaikina augalo visiškai, bet nualina, deformuoja, ir svarbiausia – drastiškai mažina derlių. Jie puola daugelį sodo ir daržo augalų: obelis, trešnes, slyvas, vyšnias, kopūstus, sausmedžius, avietes, žirnius, ir t.t.. Taip pat jie gadina ir dekoratyvinių augalų išvaizdą, pavyzdžiui rožių.

  • Kas tai per padaras?
  • Kuo ir kada purkšti?
  • Kiek turi praeiti laiko po purškimo, kol galime nuimti derlių?

Visų pirma verta žinoti, kad amarai labai greitai dauginasi – jie tą daro partenogenetiškai. Šie smulkūs, bet padarantys labai daug žalos padarai, turi kelias generacijas, kuriuose būna ir moteriškos giminės ir belyčiai amarai. Ir kiekvienas, net ir belytis amaras, gali sukurti visą koloniją kenkėjų per labai trumpą periodą. Gimus pirmiesiems individams, juos iškarto pasitinka skruzdės: o tie, subrendę, jau po kelių dienų patys gimdo.

Gimsta nauja amarų generacija
Amarų dauginimasis

Taigi amarų skaičius auga eksponentiškai.

Todėl su purškimu delsti neverta, kai tik pastebėjote pirmus kenkėjus, padarykite profilaktinį purškimą.  

Pažiūrėkite šį video, kur parodyta, kad jau laikas purkšti trešnes:

Jūs galite pradėti kovą su amarais ir dar anksčiau, kai dar ne tik pačių kenkėjų dar nesimato, bet ir augalai dar visiškai miega. Išsamų video apie ankstyvą, prevencinį pavasarinį purškimą nuo kenkėjų ir ligų žiūrėkite paspausdami čia arba ant paveikslėlio žemiau.

Pavasarinis Sodo purškimas
Sodo purškimas

Profilaktika visada geriau už gydymą, todėl kiekvieną ankstų pavasarį verta padaryti šį purškimą. 

Be purškimo galima apsieiti, jei augalai nedideli ir jų nedaug, tada jūs galite sunaikinti juos mechaniškai, tiesiog pašalinti rankomis su pirštinėmis arba nuplauti stipria vandens srove. 

Purkšti galima ir cheminiais, ir ekologiniais preparatais. Tai yra tik jūsų pasirinkimas. Cheminiai preparatai bus efektyvesni, o biologiniai mažiau kenksmingi žmogui ir aplinkai.

Mes siūlome šį vokiečių įmonės biologinį preparatą:

Biologiniai preparatai geri tuo, kad vaisius po purškimo galima vartoti jau kitą dieną – tiesiog nuplaukite juos. Tarp kitko, biologinis preparatas plėšriems vabzdžiams nekenkia, o cheminiai preparatai naikina visus vabzdžius, tame tarpe ir bites.

Kas kaltas – skruzdėlės ar amarai?

Dažnai sodininkai susieja amarus su skruzdėlėmis. Ir tai yra teisinga. Reikalas tame, kad skruzdėlės ir amarai tikrai draugauja, ir net priklauso vieni nuo kitų. Amarai išskiria lipčių, kurį skruzdės labai mėgsta. Už tai skruzdėlės apsaugo amarus nuo jų natūralių priešų

Tai boružės, auksaakės ir žiedmusės.

Kaip privilioti plėšrius vabzdžius į jūsų medžius, kad jie susitvarkytu su amarais?

Jiems privilioti galite naudoti įvairius vabzdžių namus. Jie ir papuoš jūsų sodą, ir suteiks pastogę šiems mažiems plėšrūnams.

Tačiau, to daryti nebūtina, jei atkirsite kelią skruzdėlėms patekti į medžius. Kai amarai praranda skruzdėlių apsaugą, boružės ir auksaakės labai greitai aptinka neapsaugotas amarų kolonijas, tučtuojau deda į jas savo kiaušinėlius. Jau po poros dienų iš jų išsivysto lervos. Per vieną dieną, viena boružės lerva gali suvalgyti iki 100 amarų.

Kaip sustabdyti skruzdėles?

Sode skruzdėles naikinti neverta ir praktiškai neįmanoma. O sustabdyti galime paprastu būdu – tiesiog užtepame kamieno 10 cm juostą su specialiais tam skirtais klijais ir skruzdės pamirš kelią į jūsų medžius.

Amarai liks be apsaugos.

Bus daug maisto boružėms, auksaakėms ir žiedmusėms 🙂

Žiūrėkite išsamų video apie klijus ir jų panaudojimą:

Įdomus faktas: amarų lipčių mėgsta ir kiti vabalai, pavyzdžiui vapsvos. O bitės, net padaro medų iš amarų lipčiaus, kai trūksta žiedų nektaro. Jis taip ir vadinamas – Lipčiaus medus.

Ar skruzdėlės užkrečia medžius amarais?

Ne. Reikalas yra tame, kad amarai skrenda. Tiksliau skrenda jų patelės. Būtent jos ir užkrečia naujus augalus, o ne skruzdėlės, kaip dažniausiai manoma.

Kai tik amarų kolonija pasidaro per didelė, ir visiems neužtenka maisto, joje greitai gimsta skrendančios patelės, kurios gali nuskristi ir labai toli, užkrečiant naujus augalus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *