amarai obelų

Amarai – kada ir kuo purkšti?

Amarai nesunaikina augalo visiškai, bet nualina, deformuoja, ir svarbiausia – drastiškai mažina derlių. Jie puola daugelį sodo ir daržo augalų: obelis, trešnes, slyvas, vyšnias, kopūstus, sausmedžius, avietes, žirnius, ir t.t.. Taip pat jie gadina ir dekoratyvinių augalų išvaizdą, pavyzdžiui rožių.

  • Kas tai per padaras?
  • Kuo ir kada purkšti?
  • Kiek turi praeiti laiko po purškimo, kol galime nuimti derlių?

Visų pirma verta žinoti, kad amarai labai greitai dauginasi – jie tą daro partenogenetiškai. Šie smulkūs, bet padarantys labai daug žalos padarai, turi kelias generacijas, kuriuose būna ir moteriškos giminės ir belyčiai amarai. Ir kiekvienas, net ir belytis amaras, gali sukurti visą koloniją kenkėjų per labai trumpą periodą. Gimus pirmiesiems individams, juos iškarto pasitinka skruzdės: o tie, subrendę, jau po kelių dienų patys gimdo.

Gimsta nauja amarų generacija
Amarų dauginimasis

Taigi amarų skaičius auga eksponentiškai.

Todėl su purškimu delsti neverta, kai tik pastebėjote pirmus kenkėjus, padarykite profilaktinį purškimą.  

Pažiūrėkite šį video, kur parodyta, kad jau laikas purkšti trešnes:

Jūs galite pradėti kovą su amarais ir dar anksčiau, kai dar ne tik pačių kenkėjų dar nesimato, bet ir augalai dar visiškai miega. Išsamų video apie ankstyvą, prevencinį pavasarinį purškimą nuo kenkėjų ir ligų žiūrėkite paspausdami čia arba ant paveikslėlio žemiau.

Pavasarinis Sodo purškimas
Sodo purškimas

Profilaktika visada geriau už gydymą, todėl kiekvieną ankstų pavasarį verta padaryti šį purškimą. 

Be purškimo galima apsieiti, jei augalai nedideli ir jų nedaug, tada jūs galite sunaikinti juos mechaniškai, tiesiog pašalinti rankomis su pirštinėmis arba nuplauti stipria vandens srove. 

Purkšti galima ir cheminiais, ir ekologiniais preparatais. Tai yra tik jūsų pasirinkimas. Cheminiai preparatai bus efektyvesni, o biologiniai mažiau kenksmingi žmogui ir aplinkai.

Štai kai kurie cheminiai preparatai, insekticidai, kurie gerai naikina amarus, ir skirti sodininkams-mėgėjams:

Biologiniai

Neemazal. (registruotas ekologiniams ūkiams). Naikina ne tik amarus, bet ir kitus kenkėjus: baltasparnius, tripsus, voratinklines erkes. Veikia sistemiškai.

Cheminiai

Mavrik. kontaktinio veikimo insekticidas, skirtas naikinti graužiančius ir čiulpiančius kenkėjus

Geriausiai veikia 15-20°C temperatūroje, efektyvus ir esant aukštesnei temperatūrai.

Naudojant bet kuriuos preparatus visada prisiminkite apie karencijos laiką. Taip vadinamas minimalus laikas, kuris turi praeiti nuo purškimo dienos iki derliaus nuėmimo ir vaisių arba daržovių vartojimo. Įdėmiai skaitykite preparatų naudojimo instrukcijas. Jose karencijos laikas visada nurodomas, ir jis gali skirtis kiekvienai kultūrai.

Dažnai sodininkai susieja amarus su skruzdelėmis. Ir tai yra teisinga, bet tik iš dalies. 

Kas kaltas – skruzdėlės ar amarai?

Dažnai sodininkai susieja amarus su skruzdelėmis. Ir tai yra teisinga, bet tik iš dalies. Reikalas tame, kad skruzdėlės ir amarai tikrai draugauja, ir net priklauso vieni nuo kitų. Amarai išskiria lipčių, kurį skruzdės labai mėgsta. 

Bet kaltinti dėl visko skruzdes yra neteisinga. Ir yra klaidinga naikinti skruzdes ir tikėtis, kad išnyks ir amarai. Taip, amarams bus blogiau, jei nebus kam surinkti lipčių, bet jie dėl to nežus, ir augalo nepaliks.

Įdomus faktas: amarų lipčių mėgsta ir kiti vabalai, pavyzdžiui vapsvos. O bitės, net padaro medų iš amarų lipčiaus, kai trūksta žiedų nektaro. Jis taip ir vadinamas – Lipčiaus medus.

Reikalas yra tame, kad amarai skrenda. Tiksliau skrenda jų patelės. Būtent jos ir užkrečia naujus augalus, o ne skruzdėlės, kaip dažniausiai manoma.

Kai tik amarų kolonija pasidaro per didelė, ir visiems neužtenka maisto, joje greitai gimsta skrendančios patelės, kurios gali nuskristi ir labai toli, užkrečiant naujus augalus.

Todėl aš niekada nekovoju su amarais naikinant skruzdėles. Tai yra tiesiog neefektyvu.

Naikinti reikia amarus. 

Nepamirškite ir apie naudingus vabzdžius, kurie maitinasi amarais. Tai boružėlės ir auksaakės. Jiems privilioti galite naudoti įvairius vabzdžių namus. Jie ir papuoš jūsų sodą, ir suteiks pastogę šiems mažiems plėšrūnams. Tarp kitko. biologinis preparatas plėšriems vabzdžiams nekenkia.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *