Kaip paruošti sodą žiemai – 5 svarbūs darbai.
Pavasarį pasigrožėję sodo žiedų gausa, o vasarą ir rudenį pasimėgavę gausiu bei labai gardžiu derliumi sodui turėtume atsidėkoti. O geriausias būdas tai padaryti – tinkamai paruošti sodą žiemai. Paminėkime svarbiausius darbus, kurie apima augalų purškimą, dengimą, apsaugą ir gydymą ar profilaktiką nuo pavojingiausių ligų.
Rudeninis purškimas: kada ir kuo purkšti?
Ieškantiems kokybiškų preparatų siūlome įsigyti rinkinį pavasariniam ir rudeniniam sodo purškimui. Priemonė skirta vaismedžių bei vaiskrūmių apsaugai nuo grybelinių ligų, pavyzdžiui, kokomikozės, dėmėtligės ir kitų, o taip pat jį galima naudoti efektyviai kovai prieš įvairius graužiančius, augalų sultis čiulpiančius vabzdžius, erkes ir pan.
Rudenį sodą purkškite tada, kai pradeda kristi lapai (konkrečiai – nukritus maždaug 10–20 proc. lapų). Specialus rudeniniam purškimui skirtas preparatas paskatina greitesnius lapų puvimo procesus, naikina žiemoti besiruošiančių kenkėjų kiaušinėlius ir pašalina grybelinių ligų pradus. Efektyvesniam rezultatui pasiekti purkškite ne tik pačius augalus ir žemę aplink juos, tačiau ir augalines atliekas komposto dėžėse.
Augalų dengimo ypatumai
Kertinis augalų dengimo tikslas yra apsaugoti juos nuo šalnų. Tam puikiai tinka agroplėvelė, kuri ir suteiks apsaugą, ir drauge leis augalui laisvai kvėpuoti, o cirkuliuojant orui po plėvele nesusidarys sąlygos grybeliui, puviniams ir pan.
Jei žvilgteltume šiek tiek metų atgal, pamatytume, kad agroplėvelę sodininkai bei daržininkai atrado ne taip ir seniai, tačiau dėl savo gerųjų savybių spektro ji labai sparčiai pelnė daug simpatijų ir šiandien yra vienas iš populiariausių pasirinkimų augalų apsaugai nuo šalnų. Ji išsiskiria lengvumu, laidumu orui, draugiškumu aplinkai, kas labai svarbu ir augalo sveikatai, augimui, ir ekologijos kontekste.
Agroplėvelė augalus saugo nuo šalčio, rūko, stipraus vėjo, nuo krušos padarinių, ji leidžia kvėpuoti ir dirvožemiui aplink augalą. Beje, ji suteikia apsaugą ir nuo karščio, labai aktyvių saulės spindulių, o pavasarį po apdengtais augalais sparčiau ima šilti dirvožemis.
Platus agroplėvelės asortimentas suteikia progą kiekvienam pasirinkti tai, kas geriausiai atitinka būtent jūsų poreikius.
Dažnai sulaukiama klausimų, kuo dengti rožes žiemai. Ir nors dažnas dar dengia eglišakėmis, kur kas paprastesnis ir lengvesnis būdas irgi yra naudojant agroplėvelę. Apvyniokite vijoklines, aukštas rožes keliais sluoksniais, prilenkite prie žemės. Jei rožės krūminės ir jas rudenį nukerpate, plėvelės galite ir nenaudoti – užteks supilti kauburėlį durpių šaknų sistemos apsaugai. Beje, durpes naudokite ir aukštaūgėms rožėms, kurių žiemai netrumpinate – apsaugoti šaknis labai svarbu.
Kamienų apsauga: ką reikia žinoti?
Ruošdami sodą žiemai būtinai turime pasirūpinti tinkama kamienų apsauga. Sakysite, nuo ko gi juos saugoti žiemą? O šaltuoju metų laiku kamienus saugome nuo vėjo, šalčio, išalkusių kiškių ir… nuo saulės. Beje, apie saulės poveikį kamienams pagalvoja ne visi, mat žiemą juk saulė ne tokia ir kaitri. Tačiau vasarį, kovą pasirodžiusios saulės spinduliai gali labai pakenkti kamienams, kurių tamsi žievė pritraukia saulės spindulius.
Taigi, saugodami kamienus nuo minėtų nepalankių veiksnių pirmiausia rudenį juos baliname. Tiesa, kai kurie šį darbą pasilieka pavasariui (neretai net ir ne ankstyvam, kai balinimas netenka savo prasmės). Visgi jei nubaliname rudenį, tai pradėjus lepinti ankstyvai pavasarinei saulei galime būti ramūs, kad medelių kamienai nuo jos apsaugoti.
Apsaugai nuo vėjo, šalčio bei zuikių dantukų galime naudoti popierių, pavyzdžiui, paprasčiausius tapetus. Svarbiausia, kad popierius būtų šviesus. Beje, netinka polietileninė ar panaši plėvelė, kuri nėra laidi orui. Taigi jei naudojate tapetą, sukarpykite jį juostomis ir vyniokite nuo kamieno apačios iki viršaus. Verta apvynioti ir šakeles. Žinoma, šiuo atveju kalbame apie jaunus, liaunus, ploną kamieną turinčius medelius, kurie vėjo pažeidžiami labai lengvai. Dar reikia žinoti, kad aprišant medelius lapų palikti nereikia. Jei ant medelio dar yra lapelių, juos drąsiai galite pašalinti. Aprištas medelis turi būti tol, kol išeis pašalas pavasarį.
Apsaugai nuo graužikų puikiai tinka ir specialus tinklelis. Jis labai tvirtai apgaubia kamieną, yra lengvai fiksuojamas, o tinklelyje esančios skylutės leidžia medelio kamienui laisvai kvėpuoti. Ši priemonė yra daugkartinio naudojimo, tad tai bus nebrangus, labai patogus ir daug jūsų laiko nereikalaujantis sprendimas. Galima tinklelio alternatyva – specialus kamieno šarvas, kuris patikimai saugos kamieną ne tik nuo zuikių, bet ir nuo stirnų, briedžių, bebrų. Šarvo naudojimas labai paprastas, tai daugiametė priemonė. Labai svarbu, kad šarvas leidžia medeliui laisvai kvėpuoti, netrukdo jam augti, neturi jokios įtakos estetiniam augalo vaizdui, demonstruoja savo veiksmingumą daug metų.
Šaknų sistemos apsauga
Tinkamai aprištas medelio kamienas – dar ne viskas, nes ne mažiau svarbu apsaugoti ir šaknys. Mūsų žiemos nenuspėjamos, kai kurios apdovanoja sniego gausa, kas medelių šaknų sistemai yra labai gerai, tačiau neretai pasitaiko ir tokia situacija, kai sniego nėra, o šaltukas spaudžia iki keliolikos laipsnių ar net daugiau. O tai jau medeliams ne į naudą.
Vienas iš geriausių šaknų sistemos apsaugos variantų yra sausos durpės. Jų užteks maždaug kibiro medeliui, krūmui. Taip pat galite naudoti pjuvenas, pušų žievės mulčią ir pan.
Pasirūpinkite augalų sveikata
Ruduo yra aktyvaus medelių genėjimo metas, po kurio labai svarbu pasirūpinti tinkama žaizdų priežiūra, kad jos sugytų nepalikdamos neigiamų pasekmių – medienos bei žievės ligų, pavyzdžiui, vėžio. Beje, ši liga gali „įsimesti“ ne tik nepasirūpinus žaizdomis po medelių genėjimo, tačiau ir tada, kai juos pažeidžia kruša, apgraužia žvėreliai ir pan. Juk kol medelio žievė yra sveika, jis tikrai yra gerai apsaugotas.
Gerai apsaugai nuo vėžio rekomenduojamas kokybiškas, puikios sudėties sodo tepalas, o vėžio rizikai mažinti galite rinktis ir kitas priemones.
Augalų vėžio gydymas ir profilaktika
Vėžio profilaktikai bei gydymui reikėtų rinktis tik profesionalias, aukštos kokybės priemones. Mūsų siūlomas sodo tepalas išsiskiria savo sudėtimi – ji visiškai natūrali, sudėtyje neturi fungicidų ir kitų nepageidaujamų ingredientų. Išdžiūvęs jis lieka elastingas. Atminkite, jei sodo tepalas išdžiūvęs tampa kietas, jis sutrūkinėja ir neilgai trukus tiesiog nukrenta – toks tepalas nėra geras pasirinkimas. Mūsų siūlomas sodo tepalas medžiams ir išdžiūvęs demonstruoja elastingumą, jis dezinfekuoja, hermetizuoja žaizdą. Produktas tinka ir jau esant pažeidimams, kai reikalingas gydymas, ir kaip puiki profilaktikos priemonė.
Kaip efektyvi prevencinė priemonė nuo vėžio ir grybinių ligų puikus pasirinkimas būtų ir kalkių pienas. Šis produktas tiks mėgėjams, profesionalas, ypač tiems, kurie propaguoja ekologišką sodininkystę. Būtent šį produktą reikia naudoti prieš žiemą, o taip pat galima ir jos eigoje. Pagrindinė kalkių pieno sudedamoji dalis yra kalcio hidroksidas, pripažintas kaip tinkamas produktas ekologiniam ūkininkavimui. Siekdami didžiausios naudos vadovaukitės ant gaminio pakuotės pateiktomis dozavimo rekomendacijomis.
Profilaktikos priemonės, sodo tepalas padės pasirūpinti vaismedžių sveikata ir prisidės prie tinkamo jų paruošimo žiemai, siekiant užkirsti kelią ligoms ir pavasarį pasitikti džiaugiantis sveikais augalais.
Tikime, kad mūsų patarimai padės sistemingai ir teisingai paruošti savo sodą žiemos metui.