Juodasis šilkmedis (lot. Morus nigra)

Juodasis šilkmedis (lot. Morus nigra)

Romas Vrublevskis pasakoja apie juodąjį šilkmedį:

Juodasis šilkmedis (lot. Morus nigra) – šilkmedinių (lot. Moraceae) šeimos augalas.
Vienas seniausiai sukultūrintų augalų. Rytuose jis vadinamas ilgaamžiu medžiu.

Senovės Kinijoje šilkmedžiai buvo auginami kaip šilkaverpių (lot. Bombyx mori) maistas. Šilkmedžio lapais maitinasi šilkaverpių lervos, kurios, virsdamos lėliuke, suka kokoną iš savo gaminamų šilko siūlų.

Šį augalą Lietuvoje dar vadina avietmedžiu.

Lietuvoje 1885 metais Trakų apskrityje ir netoli Daugų buvo įveistos šilkmedžių plantacijos. Plantacijose buvo auginami ir šilkaverpio vikšrai, o iš jų kokonų gaminamų siūlų buvo audžiamas šilkas. Lietuvoje šilkmedį augino tik dvarininkai. XX a. pradžioje šilkmedžiai iššalo.

Uogos labai saldžios, skanios, forma ir dydžiu primenančios avietes arba gervuoges. Turi vitaminų, pektino, mineralų, gliukozės ir fruktozės, geležies, citrinos ir obuolių rūgšties. Šilkmedžio uogos valo kraują, gydo anemiją, turi antiseptinių ir priešuždegiminių savybių, padeda širdžiai, gydo nuo peršalimų.

Visos augalo dalys turi gydomųjų savybių. Pavyzdžiui, Japonijoje, šilkmedžio gėlės, pertrintos su augalinių aliejumi, naudojami kosmetikos kremo sudėtyje.

Juodąjį šilkmedį įsigykite čia: http://www.shop.sodoexpertai.lt

5 Comments

 • Violeta
  11 kovo, 2014 @ 7:46 pm

  Sveiki, turiu numylėtą medį, juodąjį šilkmedį, labai laukiau pirmųjų uogų, bet antri metai, medžio sukrauti žiedai visi po kiek laiko nukrenta ant žemės. Nesuprantu kodėl taip nutinka, ką negerai darau..

  • SodoExpertai
   7 balandžio, 2014 @ 8:01 am

   Sveiki Violeta, pasodintas augalas skiepytas ar sėjinukas?

 • lina
  1 liepos, 2014 @ 2:59 pm

  Sveiki,
  pernai pasisodinom skiepyta juodaji silkmedi.Iki pat birzelio nerode jokios gyvybes ,bet siuo metu trys atzalos lenda is saknu o pats medelis negyvas(ziema buvom aprise).Ka patartumet daryti,ar cia bus kas ar jau ieskoti nauja augala.
  Labai aciu.
  Lina

  • SodoExpertai
   3 liepos, 2014 @ 9:27 am

   Sveiki Lina, šilkmedis tikriausiai iššalo nuo šiemet buvusių pavasarinų šalnų. Ankstyvą pavasarį, kai bunda augalai iš ramybės periodo, būtent tokiu metu jie yra neatsparūs žemai temperatūrai, ypač jauni medeliai, jauni ūgliai, jų viršūnės. Nuo pavasarinių šalnų vaismedžius apsaugoti labai sudėtinga. Tiesiog uždengti ar aprišti dažniausiai nepadeda, nes dar reikia išlaikyti temperatūra sode, kad ji nenukristu žemiau už 0º C. Tai galima padaryti dūmais, deginant įvairias medžiagas arba vandens garais. Dar šildyti galima ir nešiojamaisiais elektriniais šildytuvais, bet toks būdas kainuoja brangiai.
   Jūsų atveju nušalo skiepas, taigi galite palikti vieną stipresnę atžalą, bet iš jos augs „laukinis“ šilkmedis – negalima aprašyti tiksliai jo savybių ir kada pradės derėti.

 • inga
  9 kovo, 2015 @ 10:38 pm

  sveiki,
  pasodinau skiepyta silkmedi ant koto t.y sviranti,vaikai nulauze virsune,kas dabar is jo bus ar verta ji laikyti?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *