silkmedis

Juodasis šilkmedis (lot. Morus nigra)

Romas Vrublevskis pasakoja apie juodąjį šilkmedį:

Juodasis šilkmedis (lot. Morus nigra) – šilkmedinių (lot. Moraceae) šeimos augalas.
Vienas seniausiai sukultūrintų augalų. Rytuose jis vadinamas ilgaamžiu medžiu.

Senovės Kinijoje šilkmedžiai buvo auginami kaip šilkaverpių (lot. Bombyx mori) maistas. Šilkmedžio lapais maitinasi šilkaverpių lervos, kurios, virsdamos lėliuke, suka kokoną iš savo gaminamų šilko siūlų.

Šį augalą Lietuvoje dar vadina avietmedžiu.

Lietuvoje 1885 metais Trakų apskrityje ir netoli Daugų buvo įveistos šilkmedžių plantacijos. Plantacijose buvo auginami ir šilkaverpio vikšrai, o iš jų kokonų gaminamų siūlų buvo audžiamas šilkas. Lietuvoje šilkmedį augino tik dvarininkai. XX a. pradžioje šilkmedžiai iššalo.

Uogos labai saldžios, skanios, forma ir dydžiu primenančios avietes arba gervuoges. Turi vitaminų, pektino, mineralų, gliukozės ir fruktozės, geležies, citrinos ir obuolių rūgšties. Šilkmedžio uogos valo kraują, gydo anemiją, turi antiseptinių ir priešuždegiminių savybių, padeda širdžiai, gydo nuo peršalimų.

Visos augalo dalys turi gydomųjų savybių. Pavyzdžiui, Japonijoje, šilkmedžio gėlės, pertrintos su augalinių aliejumi, naudojami kosmetikos kremo sudėtyje.

Juodąjį šilkmedį įsigykite čia: http://www.sodoexpertai.lt

14 Comments

  • Violeta
    11 kovo, 2014 @ 19:46

    Sveiki, turiu numylėtą medį, juodąjį šilkmedį, labai laukiau pirmųjų uogų, bet antri metai, medžio sukrauti žiedai visi po kiek laiko nukrenta ant žemės. Nesuprantu kodėl taip nutinka, ką negerai darau..

    • SodoExpertai
      7 balandžio, 2014 @ 8:01

      Sveiki Violeta, pasodintas augalas skiepytas ar sėjinukas?

      • Laima
        29 liepos, 2022 @ 9:35

        Sveiki, mūsų šilkmedžiui 6 metai, kasmet gausiai žydi, bet visi žiedai nubyra ir neužsimezga uogos. Augalas sėjinukas. Gal reikalinga pora?

        • SodoExpertai
          29 liepos, 2022 @ 11:23

          Su sejinukais retai, bet kartais pasitaiko, kad užauga vyriškas medis, kuris žydės, bet vaisių ant jo nebus. Apie tai pasakyta video. Ukrainiečiai tokius medžius vadina „šovkun”. Galimai ir pas jus toks. Net ir pasodinus šalia kitą medį kuris derės, šovkun vis tiek liks vyrišku ir vaisių neduos. Vienintelė išeitis bandyti jį perskiepyti.

  • lina
    1 liepos, 2014 @ 14:59

    Sveiki,
    pernai pasisodinom skiepyta juodaji silkmedi.Iki pat birzelio nerode jokios gyvybes ,bet siuo metu trys atzalos lenda is saknu o pats medelis negyvas(ziema buvom aprise).Ka patartumet daryti,ar cia bus kas ar jau ieskoti nauja augala.
    Labai aciu.
    Lina

    • SodoExpertai
      3 liepos, 2014 @ 9:27

      Sveiki Lina, šilkmedis tikriausiai iššalo nuo šiemet buvusių pavasarinų šalnų. Ankstyvą pavasarį, kai bunda augalai iš ramybės periodo, būtent tokiu metu jie yra neatsparūs žemai temperatūrai, ypač jauni medeliai, jauni ūgliai, jų viršūnės. Nuo pavasarinių šalnų vaismedžius apsaugoti labai sudėtinga. Tiesiog uždengti ar aprišti dažniausiai nepadeda, nes dar reikia išlaikyti temperatūra sode, kad ji nenukristu žemiau už 0º C. Tai galima padaryti dūmais, deginant įvairias medžiagas arba vandens garais. Dar šildyti galima ir nešiojamaisiais elektriniais šildytuvais, bet toks būdas kainuoja brangiai.
      Jūsų atveju nušalo skiepas, taigi galite palikti vieną stipresnę atžalą, bet iš jos augs „laukinis“ šilkmedis – negalima aprašyti tiksliai jo savybių ir kada pradės derėti.

  • inga
    9 kovo, 2015 @ 22:38

    sveiki,
    pasodinau skiepyta silkmedi ant koto t.y sviranti,vaikai nulauze virsune,kas dabar is jo bus ar verta ji laikyti?

  • Dainius
    25 liepos, 2021 @ 5:53

    Pasodinom baltąjį šilkmedį. Po keleto metų uogų tiek, kad neberenkam… Atsparus viskam, nebijo nei ligų, nei kenkėjų, net jeigu nušąla – išsprogsta vėliau ir vis tiek uogų gyvas velnias. Žvirbliai irgi juos mėgsta, bet ir kartu neįveikiam. Šiemet dalį medžio nugenėjau ir vieną pusę skiepysiu juodąjį šilkmedį.

  • Elyte
    9 liepos, 2022 @ 9:47

    Paukščiai nulesa negaunam ne paragaut. Ką daryti, jie nieko nebijo
    Atrodo tai strazdai. Juodasis šilkmedis, uogu daug

    • SodoExpertai
      29 liepos, 2022 @ 11:13

      Strazdams, kaip į galvą šaus. Šiemet pas mus visas medlievas suvalgė, nors pernai jų net nelietė. O šilkmedžio uogas visas mums paliko.
      Jei augalas nedidelis, tai galima panaudoti tinklus: https://sodoexpertai.lt/tinklas-nuo-pauksciu/ . Bet šilkmedis, kaip ir trešnė dideli medžiai – jų su tinklu nelabai pavyks apvynioti. Tada bandykite paukščių baidykles.

  • Indrė
    23 liepos, 2022 @ 14:19

    Rašo, kad šilkmedžio nepuola jokios ligos, bet mano juodojo šilkmedžio labai visi rudom dėmėm, raitosi ir byra. Kas jam yra ir ką daryti?

    • SodoExpertai
      29 liepos, 2022 @ 11:07

      Šiemet drėgna vasara, tai palankios sąlygos lygoms plisti. Ir pas mus kai kurių šilkmedžių sėjinukų lapai ligoti. Tuo tarpu skiepytų, veislinių šilkmedžių lapai visiškai sveiki. Kol kas nemanau, kad reikia kuo nors purkšti. Kai vasara bus įprasta, ne tokia drėgna, viskas turėtu būti gerai su visais šilkmedžiais.

  • Artūras
    22 spalio, 2022 @ 10:49

    Sveiki, kiek žinau, Lietuvoje gali augti baltasis šilkmedis, kuris gali būti baltom, juodom, ar rausvom uogom, o juodasis nelabai, per šaltas klimatas, bet dauguma sodinukų pardavėjų įneša painiavą, ir juos pavadina pagal uogų spalvą, kas nėra teisybė, jie skirstomi pagal kitus požymius, t.y. medienos spalvą ir gal dar kokius kitokius.

  • Aiste
    16 birželio, 2023 @ 17:29

    Turiu 8metus juoda šilkmedį, bet tik pirmus metus vedė vaisius daugiau nebeveda, kodel?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *