Kada geriausias metas genėti sodą? Profesionalo patarimai sodininkams mėgėjams
Genėti ar negenėti? Štai kur klausimas!
Kiekvieną pavasarį ar rudenį sodininkai susimąsto – ar tikrai reikia genėti sodą? O gal geriau leisti gamtai tvarkytis pačiai? Iš patirties galiu pasakyti – genėjimas nėra tik šakų karpymas, tai sodo formavimas, augalų sveikatos stiprinimas ir netgi būdas padidinti derlių. Tačiau svarbiausia – žinoti, kada ir kaip tai daryti.
Ne laiku arba neteisingai atliktas medžių genėjimas gali susilpninti augalą, sumažinti derlių arba netgi palikti jį be apsaugos nuo ligų. Todėl labai svarbu suprasti, kada kiekvienai sodo kultūrai tinkamiausias metas genėti.
Kada genėti skirtingas sodo kultūras?
Sėklavaisiai (obelys, kriaušės, svarainiai)
Geriausias metas: Ankstyvas pavasaris, kai baigiasi stiprios šalnos, bet dar neprasidėjo intensyvus pumpurų brinkimas (vasario–kovo mėn.). Kodėl? Pavasarinis genėjimas skatina stiprių naujų ūglių augimą ir palieka daugiau laiko žaizdoms užgyti. Rudenį sėklavaisių geriau neliesti, nes žaizdos gali nespėti užgyti iki žiemos šalčių.
Kaulavaisiai (vyšnios, trešnės, slyvos, abrikosai, persikai)
Geriausias metas: Vėlyvas pavasaris arba ankstyva vasara (gegužės–birželio mėn.), kai medis jau pilnai sužaliavęs. Kodėl? Kaulavaisių žaizdos sunkiai gyja, todėl geriausia juos genėti vegetacijos metu, kai augalas aktyviai auga ir greičiau užgydys pjūvius. Rudeninis genėjimas gali atverti vartus grybelinėms ligoms.
Graikiniai riešutmedžiai
Geriausias metas: Vasaros vidurys (liepos–rugpjūčio mėn.). Kodėl? Riešutmedžiai pavasarį labai gausiai „verkia” (išskiria sultis), o tai silpnina medį. Vasarą genint šis efektas būna minimalus, o medis lengviau atlaiko korekciją.
Šilkmedis
Geriausias metas: Ankstyvas pavasaris arba vasaros pabaiga. Kodėl? Pavasarinis genėjimas padeda suformuoti stiprią lają, o vasaros pabaigoje galima pašalinti perteklinius ūglius. Reikėtų vengti stipraus rudeninio genėjimo, nes augalas gali nebespėti pasiruošti žiemai.
Kada blogiausias metas genėti medžius?
Niekada negenėkite medžių rugpjūčio mėnesį, nes galite išprovokuoti per vėlų augimą. Medis tiesiog nespės pasiruošti žiemai ir gali stipriai pašalti, arba jei tai yra mažiau ištverminga kultūra ir visiškai iššalti.
Vynuogės
Pagrindinis genėjimas – vėlyva žiema arba ankstyvas pavasaris (vasaris–kovas)
Tai laikas, kai vynmedis dar yra ramybės būsenoje, bet dar neprasidėjo aktyvus sulčių judėjimas (kai augalas pradeda „verkti“). Genėjimas šiuo laikotarpiu padeda suformuoti krūmą, paskatina stiprių ūglių augimą ir pagerina derlių.
Kodėl ne rudenį?
Jei vynmedis genimas rudenį, iki prasidedant šalčiams, augalas gali prarasti daug sulčių, o tai susilpnins krūmą ir padarys jį jautresnį šalčiams.
Vasarinis vinuogių genėjimas
Ši procedūra vadinama žaliuoju genėjimu ir apima perteklinių ūglių bei pažastinių atžalų šalinimą. Ji reikalinga tam, kad pagerėtų šviesos patekimas prie kekių ir pagreitėtų jų nokimas.
Serbentai
Geriausias metas: Vėlyvas ruduo arba ankstyvas pavasaris. Kodėl? Rudens genėjimas leidžia atsikratyti senų, ligotų šakų, o pavasarinis – suteikia augalui daugiau jėgų ir vietos naujiems ūgliams.
Avietės (vasarinės)
Geriausias metas: Iškart po derliaus nuėmimo vasaros pabaigoje. Kodėl? Panaikinus senas, derėjusias šakas, augalas sutelkia energiją naujų, produktyvių ūglių vystymui.
Avietės (remontantinės)
Geriausias metas: Vėlyvas ruduo arba ankstyvas pavasaris. Kodėl? Galima visiškai nupjauti visus ūglius prie pat žemės – remontantinės avietės derės ant naujų ūglių.
Tinkami įrankiai – sėkmingo genėjimo garantas
Net jei žinote, kada ir kaip genėti, be tinkamų įrankių darbas gali tapti varginantis ir neefektyvus. Gerai pagaląsti sekatoriai, genėjimo ir pjūklai gali ženkliai palengvinti procesą ir užtikrinti, kad augalai būtų genimi tiksliai ir švariai. Aš pats naudoju įrankius iš SodoExpertai – sekatoriai, kurie niekada nenuvilia.
Pabaigai: Genėti ar negenėti – atsakymas aiškus!
Jeigu norite sveiko, produktyvaus ir gražaus sodo, genėti būtina! Svarbu tik tai daryti tinkamu laiku ir tinkamais įrankiais. Taigi, paruoškite sekatorius ir pjūklus, laukite tinkamo momento ir pirmyn į darbą – jūsų sodas jums už tai tik padėkos!