Kaip sodinti hortenzijas

Kaip sodinti hortenzijas

Sodo karalienėmis pelnytai vadinamos hortenzijos iš tolo vilioja masyviomis baltų, rožinių, mėlynų ir kitų spalvų žiedų kekėmis bei nepalieka abejingų grožio mylėtojų. Jos tobulai tinka gėlynams, tvorai apželdinti, kiemo zonoms atskirti, gyvatvorėms, šalia namų, terasų, tvenkinukų ir kitų sodo vietų, kuriose norisi dekoratyvumo bei estetikos. Nusprendę savo kieme įkurdinti hortenzijas galėsite rinktis iš itin plataus jų spektro. Puiku ir tai, jog hortenzijų sodinimas ir hortenzijų auginimas, priežiūra nereikalaus daug laiko bei pastangų, tačiau dovanos labai patrauklų rezultatą.

Trumpai apie hortenzijas

Šie augalai priklauso hortenzijinių šeimai. Augdami dažniausiai pasiekia nuo metro iki net trijų metrų aukštį, tačiau šiandien galime grožėtis ir mažesniais, kompaktiškesniais krūmeliais.

Kai kurie teigia, kad hortenzijos – gana įnoringos. Tačiau poreikių šios gražuolės visgi labai daug neturi. Žiedais ir puikiu augimu atsidėkos, jei bus pasodintos rytinėje ar šiaurinėje pusėje, kur galės mėgautis rytinės saulės spinduliais, o dieną ilsėsis šešėlyje, taip pat jei pasirūpinsite derlinga žeme ir drėgme. Neįkurdinkite hortenzijų po medžiais ir ten, kur saulė jų visai nepasieks, – čia augalas skurs, žydėjimas bus menkas.

Žiedais augalas džiugins birželio–rugsėjo mėnesiais. Nors šiandien galime grožėtis įvairių spalvų hortenzijų žiedais, visgi populiariausią jų spalva yra balta. Kitas spalvas lemia augalo rūšis, o tiksliam atspalviui daug įtakos turi dirvožemis: jei jis rūgštus, augalas sodriai mėlynuos, jei šarmingas, mėgausitės alyvinės ar rožinės spalvos žiedais, o neutraliame dirvožemyje augančios dabinsis kreminės spalvos žiedais.

Hortenziju sodinimas

Jei svarstote, kokie augalai ilgai žydės ir atrodys itin reprezentatyviai, tai hortenzijos bus puikus pasirinkimas. O kokie svarbiausi jų sodinimo ypatumai ir kaip teisingai tai daryti?

Laikas. Sodinti hortenzijas iš vazonų Jūs galite visus metus. Žinoma, žiemą, kuomet žemė sušalusi, nepavyks to padaryti. Augalus plikomis šaknimis sodinkite anksti pavasarį arba rudenį.

Vieta. Parinkite hortenzijoms tinkamą vietą. Puikiai tiks šiaurinė pusė, kur rytais augalas gaus daug saulės spindulių, taip pat jais pasimėgaus ir vakare, o dieną, kuomet kaitra didžiausia, hortenzija bus šešėlyje. Rytinė pusė irgi tiks – augalas gaus daug saulės iki pietų. Rinkdami vietą hortenzijai įvertinkite ir tai, kad šie augalai stiebiasi ne tik į aukštį, tačiau ir plečiasi į šalis.

Darbų eiga.

  • Pirmiausia reikia nuimti viršutinį velėnos sluoksnį (apie 7 cm), kad atsirastų vietos mulčiui. Vietos ribas pasižymėkite įkaldami kuolus, tarp jų juoskite špagatą – taip matysite tikslias ribas, kur reikia nukasti viršutinį žemių sluoksnį. Jei sodinsite vieną augalą, turėtų užtekti 70×70 cm ploto vietos, jei hortenzijas sodinsite eile, tai eilės ilgis priklausys nuo augalų skaičiaus, o pločio taip pat užteks 70 cm. Tarp augalų tarpas neturėtų būti mažesnis kaip 1 metras, kadangi hortenzijos auga ne tik į aukštį, tačiau, kaip minėjome, ir plečiasi į šonus.
  • Kokio dydžio duobutes kasti? Jei sodinimo vietoje vyrauja juodžemis, didelių kasti nereikia – užteks apie 35 cm skersmens ir 25 cm gylio. Jei sodinimo vietoje vyrauja smėlis, duobes kaskite didesnes, o jei sodinate augalus eile, puikus sprendimas būtų iškasti griovį per visą sodinimo plotą ir užpildyti jį derlinga žeme bei kompostu (jei turite savo, bus labai gera proga jį panaudoti), galima įmaišyti pjuvenų.
  • Į iškastas duobutes beriamas kompostas, derlinga žemė, sumaišoma. Dažnam kyla klausimas, ar reikia papildomai mineralinių trąšų. Tai jų poreikis priklauso nuo metų laiko, kada sodinate. Jei hortenzijas sodinsite pavasarį, tai galite naudoti ir mineralines trąšas, kuriose bus azoto, reikalingo augimui. Tačiau sodindami vasaros pabaigoje ar rudenį tokių trąšų jau nenaudokite, kadangi jose esantis azotas skatins hortenzijų augimą, kas rudenį visai nepageidautina, mat augalas nespės pasiruošti žiemai. Išimti – mineralinės trąšos, sudėtyje neturinčios azoto ir skirtos būtent rudeniniam tręšimui.

Sodinimas

Nesodinkite per giliai. Orientuokitės į tokį gylį, kokiame augalas augo vazone. Įstatę augalą apkaskite žemėmis, jas aplink kiek sumindykite, suspauskite, nes purus dirvožemis laistant susislėgs ir apnuogins augalo šaknis. Ant viršaus galima berti pjuvenų sluoksnį – jis labai gerai pasiteisins žemei parūgštinti, kas hortenzijoms tikrai patiks.

Plėvelės naudojimas

Pasodinę augalus tieskite plėvelę, ant kurios bersite mulčią. Kokią funkciją ji atliks? Plėvelė neleis augti žolei, todėl hortenzijų priežiūra bus kur kas paprastesnė, nesunkiai palaikysite reprezentatyvumą. Naudokite geotekstilę, kuri ne tik užkirs kelią žolės augimui, tačiau ir praleis lietaus ar laistymo vandenį, todėl jis lengvai susigers į gruntą, taip pat trąšas, leis šaknims kvėpuoti. Plėvelę augalų vietose įkirpkite, kad būtų patogu uždėti. Tam, kad neliktų tarpelių žolei augti, klokite du plėvelės sluoksnius, įkirpdami ją iš skirtingų pusių. Plėvelės šonams prispausti naudokite specialius vejos bortelius – jie ne tik patikimai laikys plėvelę, tačiau ir neleis mulčiui išbyrėti į veją, taip pat padės kurti tvarkos įspūdį.

Mulčias

Nors mulčias vizualiai suteikia estetikos, tačiau esminė jo paskirtis – apsaugoti augalo šaknis nuo žolių. Prie pat krūmo stiebų auganti žolė gerokai apsunkins priežiūrą, t. y. žolės pjovimą, o taip pat kyla rizika pjaunat su žoliapjove pažeisti augalą. Kitas aspektas – mulčias užkirs kelią žolės konkuravimui su pačiu augalu.

Laistymas

Pasodinę ir pamulčiavę būtinai hortenzijas palepinkite vandeniu – jį šie augalai labai mėgsta.

Hortenzijų priežiūra po sodinimo: ką reikia žinoti?

Hortenzijos labai dailios, tad nenuostabu, jog savo kieme jas turėti nori daugelis. Puiku tai, kad hortenzijų auginimas nėra sudėtingas, jos neįnoringos, tad pavyks net ir nepatyrusiems sodininkams.

Šluotelinė hortenzija Great Star

Laistymas. Šiltuoju metų laiku augalus laistykite reguliariai – jos mėgsta drėgmę (tačiau ne užmirkusią dirvą!). Apie drėgmės stoką greičiausiai praneša vystantys augalo lapai. Tad jei tai pastebėsite, būtinai hortenziją palaistykite. Vasarą, kuomet lepina saulė ir karščiai, hortenzijas laistykite dažniau – jos už tai atsidėkos įstabiais žiedais bei puikiu augimu.

Tręšimas. Šie augalai, kaip ir daugelis kitų, kur kas gausiau ir gražiau žydės, vešės, jei gaus joms reikalingų mikroelementų. Galite tręšti organinėmis trąšomis arba rinktis specialiai hortenzijoms skirtas mineralines. Tręšti galima pradėti gegužės pabaigoje ar vasarai tik prasidėjus. Tręšimą kartokite periodiškai maždaug kas porą savaičių. Paskutinis hortenzijų tręšimas turėtų būti atliekamas ne vėliau kaip rugpjūčio pradžioje – tiek laiko užteks, kad augalai sumedėtų ir pasiruoštų žiemai.

Genėjimo ypatumai. Tinkamai genimas augalas stebins kur kas masyvesniais gausesniais žiedynais. Tiesa, peržydėję jie turi būti nukerpami rudenį. Kovo–balandžio mėnesį augalo ūglius nupjaukite – žiedai vystysis ant naujų ūglių. Išgenėkite ir po žiemos nušalusius ūglius. Daugeliui augalų žiema yra išbandymas, tačiau gera žinia ta, jog dauguma hortenzijų yra atsparios net dideliam šalčiui, todėl specialaus paruošimo žiemai šiems augalams, greičiausiai, nereikės.


Apibendrinant galime teigti, jog hortenzijų sodinimas ir auginimas bus įkandamas ne tik profesionalams, bet visiems, norintiems savo kiemą papuošti įstabiais ilgą žydėjimą garantuojančiais augalais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *