Šluotelinė hortenzija

Šluotelinė hortenzija (Hydrangea paniculata) yra žavingas ir populiarūs sodo augalas, garsėjantis savo didžiuliais įvairių spalvų žiedynais ir puikia adaptacija įvairioms augimo sąlygoms. Šiame straipsnyje aptarsime šluotelinių hortenzijų kilmę, populiarumo istoriją, auginimo ypatumus ir priežiūros rekomendacijas.

Kilmė ir populiarumo istorija

Šluotelinės hortenzijos kilusios iš rytinės Azijos – Japonijos, Kinijos ir Korėjos. Į Europą šie augalai pateko XIX a. viduryje ir greitai tapo populiarūs dėl savo įspūdingų žiedų bei lengvo auginimo. Ypač didelis susidomėjimas šluotelinėmis hortenzijomis prasidėjo XX a. antrojoje pusėje, kai buvo išvestos įvairios veislės, pasižyminčios skirtingomis spalvomis ir formomis.

Privalumai

  1. Lietuvos sąlygomis šluotelinė hortenzija visiškai atspari šalčiui.
  2. Ilgiausias žydėjimas tarp daugiamečių augalų. Nuo birželio-liepos iki šalnų. Gražūs išdžiuvę žiedynai puošia jūsų sodą ir visą žiemą.
  3. Yra iš ko pasirinkti. Labai daug įvairių veislių – nuo žemiausių iki aukščiausių, nuo visiškai baltų iki ryškiai raudonų.
  4. Jos neserga ir jų nepuola kenkėjai.
  5. Jos gali puikiai augti ir saulėje ir daliniame pavėsyje.
  6. Išskyrus tradicinius, krūminius augalus galima auginti ir stiebinę šluotelinių hortenzijų formą.
  7. Žydint, kai kuriuos veislės, pavyzdžiui Phantom skleidžia nuostabų kvapą.

Žiūrėkite video, kaip žydi puikiai kvepianti Phantom veislė:

Aukštis

Šluotelinės hortenzijos gali užaugti nuo 1 iki 3 metrų aukščio ir tokio pat pločio, priklausomai nuo veislės ir auginimo sąlygų.

Sodinimo laikas ir būdai

Sodinimo laikas priklauso nuo šaknų sistemos. Sodinant iš vazonų, galima tai daryti bet kuriuo metu nuo pavasario iki rudens. Augalus su atvira šaknų sistema rekomenduojama sodinti anksti pavasarį arba rudenį, kad šaknys spėtų įsitvirtinti prieš žiemą.

Išsamią videoinstrukciją, kaip sodinti hortenzijas, žiūrėkte čia: https://sodoexpertai.lt/kaip-sodinti-hortenzijas/
Kaip genėti hortenzijas, žiūrėkite ir skaitykite čia: https://sodoexpertai.lt/kaip-geneti-hortenzijas/

Saulės šviesa ir sodinimo vieta

Šluotelinės hortenzijos geriausiai auga pusiau pavėsyje arba vietose, kur gauna rytinę saulę ir popietinį pavėsį. Nors jos gali augti ir pilnoje saulėje. Saulėta vieta tiesiog reikalaus intensyvesnio laistymo.

Tinkama dirva šluotelinėms hortenzijoms

Dirvos pH

  • Šiek tiek rūgšti: Šluotelinės hortenzijos mėgsta šiek tiek rūgščią dirvą, kurios pH svyruoja nuo 5,5 iki 6,5. Tokios sąlygos padeda augalams geriau įsisavinti maistines medžiagas. Prieš sodinant hortenzijas, patartina atlikti dirvos PH testą. Jei dirva yra per daug šarminė, ją galima parūgštinti pridedant durpių, sieros arba specialių rūgščiųjų trąšų. Tai padės pasiekti norimą pH lygį.

Dirvos struktūra ir sudėtis

  • Gerai drenuota: Dirva turi būti gerai drenuojama, kad būtų išvengta vandens sąstingio ir šaknų puvinio. Tinkamas drenažas užtikrina, kad šaknys gautų reikiamą deguonies kiekį.
  • Puri, lengva ir organinių medžiagų turtinga: Šluotelinės hortenzijos geriausiai auga purioje ir lengvoje dirvoje, kuri leidžia šaknims lengvai skverbtis ir plėstis. Jeigu jūsų dirva sunki ir molinga, iškaskite didesnes duobes ir pridėkite į jas daugiau humusingų medžiagų: rūgščių durpių, komposto, pjuvenų ir t.t.

Hortenzijų laistymas

Šluotelinės hortenzijos mėgsta drėgną, bet ne permirkusį dirvožemį. Jas reikia reguliariai laistyti, ypač karštomis ir sausomis dienomis. Svarbu užtikrinti, kad dirvožemis visada būtų šiek tiek drėgnas, tačiau vengti perlaistymo, kuris gali sukelti šaknų puvinį.

Tręšimas

Tręšti šluotelines hortenzijas reikėtų pavasarį ir vasaros pradžioje, naudojant kompleksines trąšas. Taip pat galima naudoti organines trąšas, tokias kaip kompostas ar mėšlas, kurie ne tik praturtins dirvožemį, bet ir pagerins jo struktūrą bei vandens laikymą. Puikiai tinka sluotelinių hortenzijų tręšimui ir Bokashi skystis.

Dauginimas

Šluotelinės hortenzijos gali būti dauginamos keliais būdais:

  1. Žaliaisiais auginiais: Pavasarį arba vasaros pradžioje nupjaukite jaunus, žalius, sveikus ūglius ir sodinkite juos į drėgną smėlio ir durpių mišinį. Palikite ūgliuose porą lapelių. Laikykite ūglius pavėsyje ir reguliariai laistykite, kad lapai butu drėgni.
  2. Krūmo dalinimu: Pavasarį ar rudenį iškaskite augalą ir atsargiai padalinkite į kelias dalis, kiekvienoje dalyje paliekant bent kelias šaknis ir ūglius.
  3. Sėklomis: Šis būdas yra mažiau populiarus, nes sėklomis išauginti augalai gali neatkartoti motininio augalo savybes.

Šluotelinė hortenzija yra nuostabus augalas, kuris gali puošti jūsų sodą nuo pavasario iki rudens. Tinkamai prižiūrimos jos atsidėkos jums gausiais ir spalvingais žiedais, kurie džiugins akis ir pritrauks daugybę džiaugsmo.