Dilgėlė

Dilgėlių trąšos: gamyba ir nauda augalams

Tiek patyrę augintojai, tiek ir mėgėjai, net kurie apie augalus dar tik renka savo žinių bagažą, žino, kad daržo, sodo, gėlynų ar kitus augalus periodiškai reikėtų palepinti vertingomis medžiagomis, siekiant ir dailesnės, sveikos išvaizdos, ir gausesnio derliaus, ilgesnio žydėjimo ar panašiai. Tačiau pasidairęs po prekybos centruose sodininkams skirtų skyrių ar specializuotų parduotuvių trąšų asortimentą neretas lieka suglumintas – kaip išsirinkti? Trąšų asortimentas išties labai įvairus, tačiau mes siūlome neskubėti į pardavimo vietas – visai šalia mūsų yra tokių naudingų augalų, kad „parduotuvines“ trąšas kuriam laikui galime pamiršti. Vienas iš tų augalų – dilgėlė. Taip, toji dilgėlė, kurią dažnas rauna lauk iš savo kiemo, nors galėtų pasigaminti itin vertingų trąšų.

Dilgėlė – vieniems piktžolė, kitiems aukso vertės augalas

Kaip atrodo dilgėlė, daugeliui aiškinti, greičiausiai, nereikia. Vieni ją yra matę, o kai kurie – ir  „nukentėję“, ypač vaikystėje. Tačiau blogu žodžiu šio augalo minėti nevalia – jis turtingas medžiagų, kurios, beje, vertingos ne tik augalams, bet ir žmonėms. Tačiau grįžkime prie dilgėlės ir aptarkime trumpai, kas tai per augalas.

Ji priklauso dilgėlinių šeimos genčiai, o rūšių žinoma net apie keturias dešimtis. Dilgėlės turi unikalių dilginamųjų plaukelių, kurie paprastai ir sukelia antipatiją šiam augalui.

Labiausiai paplitusi didžioji dilgėlė, galinti pasiekti net didesnį kaip metro aukštį. Tai – vaistinis augalas. Lapeliai pailgi, dantyti, labai dailūs. Dilgėlių žiedeliai yra žali, neryškios spalvos, telkiasi viršutinių lapų pažastyse. Žiedynai primena švelniai vėjyje plevenančias šluoteles. Ne mažiau žinoma ir gailioji dilgėlė, labai dažnai sutinkama kiemuose, soduose, daržuose.

Beje, ar žinojote, kad dilgėlė yra derlingos dirvos ženklas? Tad jei darže jų radote, pažvelkite iš teigiamos pusės – jūsų dirva yra derlinga.

Kokių medžiagų turi dilgėlės?

Galbūt esate girdėję, kad dilgėlės naudojamos ir kulinarijoje, ir kosmetikos pramonėje ar kitur. Pelnytai – šių augalų turimų organizmui vertingų medžiagų pluoštas išties įspūdingas. O naudingiausios jos pavasarį, tiksliau – jauni dilgėlių lapeliai.

Šiuose augaluose gausu vitaminų, mineralų, aminorūgščių, vertingų riebalų rūgščių, taip pat polifenolių. Dilgėlių lapeliai turtingi tokių medžiagų kaip kalis, magnis, geležis, natris, juose labai daug B grupės vitaminų, taip pat vitamino C, K, nemaža dalis yra ir karotinoidų bei flavonoidų. Dilgėlių šakniastiebiai stebina dideliu kiekiu vitamino C, polisacharidų, taip pat mineralinių medžiagų.

Kokia dilgėlių trąšų nauda?

Aptarę, kas per augalas toji dilgėlė ir kokį lobį ji savyje slepia, grįžkime prie jos naudos augalams. O dilgėlių trąšos tikrai nėra naujiena, bent jau labiau atsidavusiems daržininkams. Neretas pasakytų, kad dilgėlių antpilas pilnai pakeičia parduotuvių lentynose išdėstytas trąšas sodui, daržui. Beje, šios trąšos bus tobulas sprendimas ir tada, jei propaguojate ekologišką daržininkystę.

Dilgėlių trąšos yra labai naudingos augalų šaknims – skatina jų vystymąsi, o juk ne paslaptis – sveikos, pamaitintos šaknys, sveikas ir augalas. Taip pat šios trąšos didina augalų atsparumą ligoms bei kenkėjams. Teigiama, kad tręšiant dilgėlių antpilu augalai auga sparčiau, derlius paprastai būna gausesnis, o ir pats augalas yra sveikas, atrodo reprezentatyviai. Tiesa, jau minėjome, kad dilgėlės rodo dirvos derlingumą, tad ir jomis tręšiant daržą taip pat didinamas derlingumas, tad šias trąšas ypač verta išbandyti, jei dirva yra skurdi.

O žinote, kas geriausia? Kad dilgėlių trąšų be jokių pastangų galite pasigaminti ir patys! Dažniausiai kaip trąša naudojamas dilgėlių antpilas.

Kaip gaminamas dilgėlių antpilas?

Tam, kad pagamintumėte vertingų trąšų savo augalams, nereikės skirti labai daug laiko. Tačiau nauda augalui daugeliu atvejų bus kur kas didesnė, nes tai – natūralus ir labai vertingas produktas. Taigi paskaitykite ir pasiruoškite ateinančiam pavasariui, o jei šiuo metu kaip tik dilgėlės augina jaunus lapelius, leiskitės į trąšų gamybos procesą.

Žiūrėkite mūsų išsamų video, kaip galite pagaminti dilgėlių antpilą:

Žaliavos rinkimas:

Pirmasis žingsnis gaminant šias žaliąsias trąšas yra dilgėlių rinkimas. Jei jų neturite kieme ar netoliese patvoriuose, keliaukite į mišką – čia visada rasite dilgėlėmis užžėlusių plotų. Tiesą sakant, iš miško ar apleistų sklypų, pievų surinktos dilgėlės bus geresnis pasirinkimas nei tos, kurios auga šalikelėse ir gauna nemažą kiekį dulkių.

Rinkdami dilgėles mūvėkite pirštines – nors augalai vertingi, bet jau minėjome, sąlytis su jais gali būti nemalonus. Galite dilgėles skinti rankomis, bet patogiau bus naudoti sekatorių ar žirkles.

Antpilo kibirui reikės maždaug 1 kilogramo dilgėlių. Nedėkite nešvarių – nupurtykite žemes ir dulkes, kenkėjus, vabaliukus, nuskinkite pažeistus lapelius. Geriausia, jei rinksite dar žydėti nepradėjusias dilgėles (jau vien dėl to, kad jos neužsisėtų po visą daržą)

Smulkinimas:

Augalams smulkinti patogu naudoti tą patį sekatorių, žirkles arba peilį – dilgėles sukarpykite gabalėliais į kibirą, kuriame ruošite antpilą. Tiesa, nereikėtų rinktis metalinio kibiro, mat galimos cheminės reakcijos, lemsiančios naudingųjų medžiagų suirimą. Antpilui ruošti puikiai tiks speciali Biomix sistema.

Užpylimas

Susmulkintas dilgėles reikia užpilti šiltu vandeniu. Nepilkite iki kibiro viršaus, nes dilgėlės fermentuosis. Kibirą uždenkite – tam tiks medinė lentelė arba kibiro dangtis. Palikite dviem savaitėm šiltoje vietoje. Jei kibirą su dilgėlių užpilu pastatysite saulėtoje vietoje, fermentacija tikrai vyks kur kas greičiau – variantas ypač tinkamas tiems, kam trąšų reikia skubiau. Taip pat procesui paspartinti tinka ir 10 gramų mielių.

Fermentacija

Ateinančias porą savaičių ar kiek trumpiau kibire vyks fermentacijos procesas, tad jums nieko nereikės daryti, tik kartą per dieną nukelti uždangalą ar dangti ir viską pamaišyti mediniu ar kitokiu pagaliuku.

Greičiausiai daugelis dabar pagalvojote apie kvapą, kuris tikrai nebus malonus ir kasdien vis intensyvesnis. Jį sumažinti gali padėti sauja pelenų.

Kaip žinoti, kada antpilas jau tinkamas naudoti? Paprasta – atkreipkite dėmesį į jo spalvą: putų jau nebesimatys, o spalva bus sodri, tamsi. Kai dilgėlių antpilas paruoštas, nukoškite jį ir nepamirškite, kad naudoti reikia skiestą!

Gaminkite trąšas dar paprasčiau

Galite įsigyti specialią tokioms trąšoms gaminti skirtą sistemą „BioMix“. Ja naudodamiesi itin patogiai filtruosite tirpalą, kadangi yra integruotas filtras. Sistema turi dangtį ir maišymo funkciją, o tai reiškia, kad kasdien tirpalą pamaišysite nenukeldami dangčio – tai leis išvengti nemalonaus kvapo. Tokios sistemos talpa net 19 litrų. Beje, tai ilgaamžis pirkinys, o per sezoną galėsite panaudoti tikrai ne kartą, nes juk trąšas galima gaminti ne tik iš dilgėlių.

BioMix – organinių trąšų ir natūralios apsaugos ruošimo sistema

(1 customer review)
Original price was: 109.85€.Current price is: 99.85€.

Gaminkite naminius natūralius ir ekologiškus tirpalus iš dilgėlių, asiūklio, taukės, levandų ir kitų naudingų augalų, su kuriais tręšite ir apsaugosite savo augalus nuo ligų ir kenkėjų. Pagrindiniai privalumai: Efektyvus ir paprastas filtravimas naudojant integruotą filtrą. Uždaroje talpykloje yra dangtis ir maišymo funkcija, užtikrinanti, kad lapai greitai suirtų, tuo pačiu sumažinant blogą kvapą (maišykite nepakeliant dangčio).…

Kaip naudojamos dilgėlių trąšos?

Laistymui dilgėlių raugas naudojamas santykiu 1:10, kur 1 litras antpilo ir 10 litrų vandens. Jei laistysite daigus, jiems turėtų užtekti maždaug puslitrio trąšų, o jei didesnius augalus – pilkite kiekvienam visą litrą.

Trąšas naudokite kartą per savaitę.

Tiesa, atminkite, siekdami nenudeginti augalų šaknų pirmiausia juos paliekite paprastu vandeniu ir tik tada dilgėlių trąšomis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *