Kada sodinti sodą – rudenį ar pavasarį?

Kada sodinti sodą – rudenį ar pavasarį?

 

Dažnai girdime sodininkų ginčus šia tema – vieni sako, kad sodinti reiktų rudenį, kiti tvirtina, kad geriausias sodinimo laikas – pavasaris.

Kas gi teisus?

Eilinį kartą, kaip ir genėjimo ir formavimo atvejais, pakartosime, kad teisūs yra tiek vieni, tiek kiti.

Sodinimo laikas priklauso nuo daugelio veiksnių. Mums, pavyzdžiui, tekdavo sodinti serbentus apie gruodžio 20 dieną, o poskiepius medelyne ir obelų sodą jau gegužės pabaigoje, kai sodai jau seniai žydėjo.

Taigi kada vis dėlto būtų geriausiai išsodinti sodinukus?

Taigi mes kreipsime dėmesį į medžių augimo ir vystymosi etapus, vadinamuosius fenologinius tarpsnius (fazės). Daug kam nepatinka terminai, todėl pasistengsime paaiškinti tai paprastais žodžiais.

Visų pirma, mums reikia žinoti, kad medžių sodinimas yra antra vieno proceso (persodinimo) dalis. Pirma dalis – iškasinėjimas. Pažymėtina, kad iškasinėjant augalą, ne mažiau svarbu, kada jis yra pasodintas. Kartais tai netgi svarbiausia. Pavyzdžiui, jeigu iškasime sodinuką, kai ant jo jau atsirado lapelių, prigyti jam bus labai sunku.

Reiktų prisiminti pagrindinę persodinimo taisyklę – iškasinėti sodinukus reikia jiems esant ramybės būsenoj. Tai galima daryti tik tuomet, kai jie visiškai nustojo augti. Prieš iškasinėjant reikia pašalinti lapelius, jeigu tokių dar liko.

Ta pati taisyklė galioja ir pavasarį – iškasinėti reikia kuo anksčiau, kol augalai dar nepradėjo augti. Jie turi būti visiškoje ramybės būsenoje. Kuo daugiau sodinukas išsiskleidęs, tuo sunkiau jam bus prigyti.

 

Apibendrinkime:

  1. Rudenį pradedame iškasinėti sodinukus jiems visiškai nustojus augti ir susiformavus viršūniniam pumpurui, ir baigiame, kai to jau neįmanoma daryti.
  2. Pavasarį pradedame iškasinėti sodinukus kuo įmanoma anksčiau ir baigiame pumpurams pradėjus išsiskleisti.
  3. Auginant augalus konteineriuose, iškasinėjimo laikas nėra aktualus, nes tokie sodinukai turi uždarą šaknų sistemą. Jų tiesiog nereikia iškasinėti. Tokius sodinukus galima sodinti bet kuriuo metu – persodinus juos iš konteinerio į dirvą, jie tiesiog augs toliau. Čia taip pat yra savo niuansų, tačiau tai jau būtų kito straipsnio tema.

 

Sodinimas

 

Ruduo

Tobula laiku iškasti sodinuką ir iškart jį pasodinti. Tačiau ši taisyklė negalioja esant vėlyvam rudeniui. Galime drąsiai iškasinėti sodinukus, tačiau sodinti prieš pat šalčius nereikėtų. Tokiu atveju geriausia juos šiek tiek užkasti ir pridengti bei palikti iki pavasario.

Tačiau, jeigu iškastume ir pasodintume sodinuką laiku (ankstyvą rudenį) jam nustojus augti ir visiems ūgliams suformavus viršūninius pumpurus, jis turėtų (priklausomai nuo jūsų regiono ir orų) nuo 1,5 iki 3 mėnesių prigyti.

Atminkite, kad daugelis vaisinių kultūrų auga esant dirvos temperatūrai +1Cº. Toks sodinukas pradės greitai augti ir beveik nepastebės persodinimo.

Persodinant rudenį, pagrindinė rizika – stiprūs šalčiai žiemą. Jeigu sodinukas augo, pavyzdžiui, pietų Lenkijoje, ir jūs pasodinsite jį vėlai rudenį Lietuvoje, labai tikėtina, kad jis iššals.

Jeigu jūs perkate sodinukus mugėje, turguje ar medelyne, geriausia daryti tai kuo anksčiau rudenį ir iškart pasodinti. Tokiu būdu jūsų sodinukai iki žiemos spės gerai įsišaknyti ir pavasarį pradės augti kartu su kitais nepersodintais augalais.

Tačiau padaryti tai pavyksta ne visada. Todėl tokiais atvejais vėlai nupirktus sodinukus geriausia išsaugoti ir išsodinti kuo anksčiau pavasarį.

Mūsų manymu, visas neatsparias šalčiams kultūras geriau sodinti pavasarį.

 

Pavasaris

Geriausia būtų iškasti sodinuką kuo anksčiau pavasarį, iškart žemei atitirpus, o po to nedelsiant jį pasodinti.

Jeigu sodinukai iškasti laiku, rudenį ar ankstyvą pavasarį, ir yra laikomi pakankamai šaltoje patalpoje, sodinti juos galima ir daug vėliau. Kaip jau minėjome anksčiau, mums tekdavo sodinti poskiepius medelyne gegužės pabaigoje–birželio pradžioje. Atvežėme juos iš Lenkijos, kur jie buvo laikomi specialioje saugykloje.

Kartą ir patys esame išsaugoję obelų sodinukus ramybės būsenoje ir išsodinę juos gegužės pabaigoje–birželio pradžioje. Jie visi ne tik prigijo, bet ir gerai paaugo.

Jeigu perkate sodinukus pavasarį, įsitikinkite, kad jie „miegotų“, o pumpurai būtų dar nepabrinkę, be to, nežydėtų. Laikėme iš anksto iškastus sodinukus šaltoje patalpoje, tokiu būdu pratęsdami jų realizavimo laiką pavasarį.

Vėlai sodinant augalus pavasarį būtinas laistymas, nes šiuo metu paprastai būna labai karšta. Mulčiavimas labai gerai padeda išlakyti drėgmę (pjuvenos ir drožlės, šiaudai, medžio žievė, agroplėvelė ir kitos turimos medžiagos).

 

Kodėl taip svarbu, kad viršūninis sodinuko pumpuras būtų visiškai suformuotas?

Jeigu iškasinėjant sodinuką, jis dar augo, reiškia jis nebuvo visiškos ramybės būsenoje. Jis nespėjo pasiruošti žiemai, nespėjo įsisavinti visų būtinų maistingųjų medžiagų. Galiausiai sodinant rudenį, labai tikėtina, kas sodinukas iššals iki sniego ribos ar net iki žemės.

Net išsaugojus tokį sodinuką ir išsodinus jį laiku, viršutinė ūglio dalis (kuri nėra pribrendusi) greičiausiai vis tiek išdžius.

 

Kodėl sodinukai taip ilgai auga ir nespėja pasiruošti žiemai?

Dažniausiai taip atsitinka, kai medelynų savininkai piktnaudžiauja azoto trąšomis.

Taip, sodinukai tuomet išauga daug didesni, ir sodininkams tai be abejo patinka. Tačiau žiemą tokie gražuoliai visiškai iššala. Nors išsaugojus juos iki pavasario, jie sėkmingai prisitaikytų prie naujų sąlygų ir kitą žiemą jau išgyventų gerai (jeigu jūs taip pat be saiko nepilsite azoto trąšų).

Taigi galime padaryti išvadą, kad sodinukus galima sodinti ir rudenį, ir pavasarį. Todėl ir nesėkmę galima patirti pasodinus augalus tiek rudenį, tiek pavasarį.

 

O kaip gi serbentai, kuriuos sodinome gruodžio pabaigoje?

Visų pirma, tais metais mūsų krašte (Lietuvoje) iki naujųjų metų nebuvo nei sniego, nei šalčių.

Antra, serbentai visai nebijo šalčių.

Trečia, jie labai lengvai įsišaknija ir prigyja. Serbentus galima išsodinti net vėlyvą pavasarį jiems pradėjus žydėti. Bet reiktų nepamiršti pagrindinės sąlygos – būtina patrumpinti jų ūglius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *