Gaurometis
Grakščiai į dangų besistiebantis ir dailiais žiedeliais žavintis siauralapis gaurometis (Chamaenerion angustifolium) ne tik gražus, tačiau ir labai vertingas augalas. Štai kodėl žolelėmis bei jų teikiama nauda besidomintys skatina laiku prisiskinti šio vaistinio augalo lapų bei žiedų. Nors žolininkams gauromečių žolė nėra naujovė, nesuklysime pasakę, jog pastaruoju metu šis augalas išgyvena tikrą savo renesansą. Labai platus jo gydomųjų savybių spektras nepalieka abejingų. Tad kuo jis ypatingas, su kokiais sveikatos nesklandumais gali padėti susidoroti ir kodėl savo namų vaistinėlėje verta turėti gauromečio arbatos?
Gaurometis – koks tai augalas?
Siauralapis gaurometis, kurį neretai galite išgirsti vadinant ir siauralape ožkarože ar tiesiog ožkarože ir net kazokais, yra daugiametis augalas, priklausantis nakvišinių šeimai. Jis sutinkamas toli gražu ne tik mūsų apylinkėse, tačiau visame žemyne, taip pat ir Azijoje, Šiaurės Amerikoje. Kalbant apie poreikius augimo vietai, tai siauralapiams gauromečiams labai patinka šviesūs miškai bei derlingas, vidutinio drėgnumo dirvožemis.
Mūsų šalyje dažnu atveju siauralapio gauromečio ilgai ieškoti netenka – šis žolinis augalas neįnoringas ir sutinkamas daugelyje vietų, ypač didelė tikimybė gauromečių rasti pelkėse, iškirstų miškų vietose, šalia upių ir pan.
Siauralapis gaurometis – daugiametis augalas. Jis neretai pasiekia net iki pusantro metro aukščio, pasitaiko ir dar didesnių. Gaurometį atpažinti nesunku net ir tiems, kurie nėra vaistinių augalų žinovai. Šis žolinis augalas turi paprastą, nestorą stiebą ir puošiasi daugybės smulkių žiedelių, kurių skersmuo siekia iki 3 cm, „keke“. Žiedai gali būti švelniai rožiniai, šviesiai violetiniai, purpurinės spalvos. Vilioja švelniu medaus, rožių aromatu.
Gaurometis savo žydėjimu džiugina šiltuoju metų laiku – birželio–rugsėjo mėnesiais, o rugpjūtį–spalį brandina sėklas. Tačiau sėklos – ne vienintelis gauromečio dauginimo būdas – augalas gali būti dauginamas ir šakniastiebiais.
Vasarą žolininkai skatina nepraleisti progos ir prisiskinti šio augalo žiedų bei lapelių, išdžiovinti juos ir turėti namuose puikų vaistą, padėsiantį daugelio negalavimų atveju.
Gydomosios siauralapio gauromečio savybės
Gydomiesiems tikslams naudojami gauromečių lapai arba žolė. Pastarieji turėtų būti renkami iki Joninių. Vaistinė augalinė žaliava tikrai turtinga – joje yra nemažas kiekis rauginių medžiagų, taip pat daug vitamino C, yra ir flavonoidų, karotino, pektinų, taip pat vitamino A, įvairių mineralinių bei kitų vertingų medžiagų. Įdomu tai, jog gauromečio vaistinėje augalinėje žaliavoje mums taip reikalingo vitamino C kiekis net kelis kartus viršiją tą, kuris yra citrinose.
Liaudies medicinoje jau senokai siauralapis gaurometis užima išties garbingą poziciją. O vertinamas jis pelnytai. Augalas demonstruoja puikų antiuždegiminį poveikį ir būtent uždegiminiams procesams slopinti jis yra vartojamas dažniausiai.
Siauralapis gaurometis dažnai pasitelkiamas į pagalbą gydant anemiją (daugelio vadinamą mažakraujyste), mat augalo sudėtyje yra nemažas geležies kiekis. Tiesa, šiuo atveju nereikėtų rezultato tikėtis vos kelis kartus pavartojus šio vaistinio augalo – efektui pasiekti reikalingas ilgiau trunkantis reguliarus vartojimas.
Liaudies medicinoje siauralapis gaurometis buvo bene pirmas vaistas sergant šlapimtakių sistemos, prostatos ligomis.
Ir tai dar ne visos siauralapio gauromečio demonstruojamos gydomosios savybės. Šiuo vaistiniu augalu būdavo kliaujamasi ir turint virškinimo sutrikimų, esant skrandžio opai ar kitiems negalavimams, susijusiems su skrandžiu. Kai kuriose šalyse šis augalas pasirenkamas ir dirgliosios žarnos sindromui – ligai, siejamai su šiuolaikiniu gyvenimo būdu – gydyti.
Akcentuojama gauromečio nauda odai. Turintys odos problemų taip pat daug vilčių dėdavo būtent į šio augalo gydomąsias savybes. Siauralapio gauromečio nuoviras naudotas kaip efektyvi priemonė gydant psoriazę, egzemą, atopinį dermatitą bei kitas odos ligas.
Dėl pavydėtino vitamino C kiekio gaurometis labai tinka ir peršalus – jis stiprina imunitetą, kas svarbu kovojant su liga, taip pat gali palengvinti atsikosėjimą, skatina prakaitavimą. Vitamino C kiekis siauralapyje gaurometyje net apie 10 kartų didesnis nei citrinose, tad peršalę gerai pagalvokite, ar verta griebti citriną, ar geriau pasikliauti kur kas efektyvesniu vaistu.
Ir tikrai verta paminėti tai, jog siauralapis gaurometis intensyviai tiriamas onkologinių susirgimų kontekste. Jau nustatyta, jog šis vaistinis augalas demonstruoja puikias priešvėžines savybes.
Kokią dar naudą teikia gaurometis?
Ar esate iš tų, kurie mėgsta pasimėgauti žaliosios arbatos puodeliu, tačiau dėl padidėjusio kraujospūdžio ar kitų sveikatos problemų negalite sau to leisti dažnai dėl žaliojoje arbatoje esančio kofeino? Tokiu atveju siauralapis gaurometis bus tobulas problemos sprendimas. Augalo lapai yra puiki žaliosios arbatos alternatyva, skirtumas tik tas, kad gauromečio arbatoje nebus kofeino.
Šis vaistinis augalas ramina nervų sistemą, tyrimais įrodytas ir jo antidepresinis poveikis. Tad jei jaučiate nerimą, vargina stresas, siauralapio gauromečio arbata prieš miegą gali būti labai efektyvi. Tiesa, pastebėsite ir jos teigiamą poveikį miego kokybei.
Gauromečio arbata: kodėl verta įtraukti į savo gėrimų racioną?
Kalbant apie gauromečio gydomąsias savybes, naudą organizmui, minimi kompresai, nuovirai, tačiau bene daugiausia dėmesio tenka gauromečio arbatai. Ją galite vartoti ne tik norėdami užkirsti kelią tam tikriems negalavimams ar jau esant sveikatos problemoms – ji gali būti vartojama kaip įprasta arbata.
Gauromečio arbata išsiskiria itin maloniu aromatu, tačiau pats skonis vos karsteli. Tačiau tiek su skoniu, tiek su kvapu galite varijuoti, nes jie priklauso nuo džiovinimo. Nesudėtingas būdas augalo džiovinimui – paskleisti žaliavą ir palikti džiūti tamsioje, tačiau gerai vėdinamoje patalpoje.
Gauromečio arbata skaičiuoja ilgus metus. Kadaise ji buvo vartojama kaip kavos ir juodosios arbatos pakaitalas, siekiant tonizuojančio efekto. Vėliau ji tapo alternatyva žaliajai arbatai. O štai šiandien siauralapio gauromečio arbata ypač vertinama dėl jos gydomųjų savybių.
Arbatai paprastai naudojami augalo lapai ir žiedai (tinka tik žydėjimo metu surinkti, peržydėje – netinkami). Surinkta vaistinė žaliava džiovinama, o arbata ruošiama išdžiovintus lapelius ir žiedus užpylus ne aukštesnės kaip 60 temperatūros vandeniu bei palaikius uždengtus apie 10 minučių. Galimas ir kitas arbatos ruošimo variantas – fermentavimas. Tiesa, pastarasis užtrunka ilgiau.
Gauromečio arbata gerina nuotaiką, subalansuoja nervų sistemą, ramina, pasižymi teigiamu poveikiu širdies veiklai, gerina miego kokybę. Ją gerkite varginant šlapimtakių ligoms, prostatos problemoms, esant uždegiminiams procesams, sutrikus virškinimo, žarnyno funkcijai, esant skrandžio problemoms. Gauromečio arbata padeda stiprinti imunitetą, yra veiksminga peršalimo atveju, padeda esant anginai.
Siauralapis gaurometis – ir maistas, ir vaistas: keli receptai
Paaiškėjo, jog šis vaistinis augalas gali būti dedamas į patiekalus, o taip pat vartojamas gydomaisiais tikslais. Pateikiame kelis receptus, kaip augalą paruošti vartoti.
- Kompresai. Jei vargina skausmas, ant skaudamos vietos dėkite gauromečio kompresus. Pastaruosius pasigaminti labai nesudėtinga. Pririnkite saują gauromečio lapų, nuplaukite juos ir užpilkite stikline verdančio vandens. Nepalikite, o iškart nusunkite. Lapus dėkite į marlę ar drobinį audeklą ir ant skaudamos vietos, pridenkite. Kompresą keiskite kas porą valandų, kol skausmas praeis ar sumažės tiek, kad nejausite diskomforto.
- Nuoviras. Sergantiems skrandžio opalige verta išbandyti gauromečio nuovirą. Reikės valgomojo šaukšto džiovinto gauromečio, kurį užpilsite stikline verdančio vandens. Leiskite apie valandą pastovėti, o tada nukoškite ir gerkite tris kartus per parą (po 100 ml, po valgio).
- Arbata. Šaukštelį džiovintos vaistinės žaliavos užpilkite stikline verdančio vandens, uždenkite ir palaikykite ne mažiau kaip 10 minučių.
Svarbu! Gaurometis – nauda nepamatuojama. Dėl labai plataus siauralapio gauromečio gydomųjų savybių spektro prieš vartojant šio augalo, jo arbatų ar kitų preparatų, tikslinga pasitarti su gydytoju.
Siauralapio gauromečio arbata „Ivan Čai“
Tiems, kas vertina sveikatą, skonį ir gerus įpročius!
Fermentuota arbata „Ivan Čai“.
Aromatinga ir labai naudinga.
Grynasis kiekis:
30 g. – sandari popierinė pakuotė
Fermentacijos laikas: 48 val.
Sudedamosios dalys: Fermentuoti siauralapio gauromečio lapai.
Pagaminta Lietuvoje.
+