Kalifornijos sliekai 500 gr. (gryna sliekų masė)

17.99

Prekės kodas: 143662003874314281

KALIFORNIJOS RAUDONIEJI SLIEKAI. Pagrindiniai privalumai.

1) Greitai prisitaikantys prie aplinkos sliekai, kurie lengvai ištveria atskyrimo iš komposto ir siuntimo procesą.

2) Ištveria didelius temperatūrų svyravimus (kitos labiau egzotiškos sliekų rūšys išgyvena tik prie optimalios temperatūros).

3) Eise­nia fetida sliekai (kitaip vadinami Kalifornijos sliekais) yra išskirtinai efektyvūs siekiant sukompostuoti didelį kiekį organinių medžiagų, nes geba labai greitai ir nuolatos daugintis net ir esant netokiom palankioms sąlygoms, greitai subręsta ir buvo išvesti būtent šiam tikslui.

4) Dėl išvardintų savybių Kalifornijos sliekai yra pati populiariausia sliekų rūšis, kurią naudoja biohumusą gaminančios kompanijos.

Neturime

Aprašymas

Vis dar išmetate maisto atliekas į šiukšlių dėžę, o po to perkate trąšas?


Tokiu atveju Jums būtinai reikalinga komposto duobė ar dėžė, nes visas organines medžiagas galima paversti puikiomis, natūraliomis ir visiškai ekologiškomis trąšomis – kompostu.


O gal jau turite komposto duobę, kurioje laikote kaip maisto atliekas, taip ir daržo ar sodo augalines atliekas, o po to visus metus laukiate, kol jie pavirs kompostu?!

Nereikia taip ilgai laukti! 


RAUDONIEJI KALIFORNIJOS SLIEKAI labai greitai perdirbs bet kokias organines medžiagas, tiek maisto atliekas (išskyrus mėsos produktus), tiek daržo piktžoles, popierių, kartoną ir natūralius nesintetinius audinius.


Be to, jie ne tik greičiau paverčia organines medžiagas kompostu, bet ir praturtina jas. Todėl tai jau bus ne kompostas, o BIOHUMUSAS!


Biohumusas bus daug maistingesnis ir naudingesnis Jūsų augalams, negu paprastas natūraliuoju būdu gautas kompostas.
Taigi kartą šiek tiek sumokėjus už reikiamą sliekų kiekį, sutaupysite nemenką pinigų sumą, nes Jums daugiau nereikės pirkti jokių cheminių trąšų.
Ir dar nepamirškite apie sveikatą – biohumusas, kurį labai greitai pagamins Jums Kalifornijos sliekai, bus visiškai ekologiškas ir nepavojingas Jums, Jūsų vaikams bei anūkams.


Štai Jums paprasta idėja, kaip aprūpinti jūsų sodą ar daržą ekologiškomis ir beveik nemokamomis trąšomis:

Padarykite Jūsų darže komposto duobę ar dėžę.  Dėkite į ją viską, ką gali perdirbti sliekai: bananųžieves, obuolių nuograužas, arbatos ar kavos tirščius, sudžiūvusią duoną, košių liekanas, sūrio gabalėlius, supuvusius pomidorus, obuolius ir kitas augalinės kilmės atliekas. Taip pat galima maitinti sliekus žole ar lapais (išskyrus mėsos atliekas).

Jeigu Jūsų atliekų neužtenka, paprašykite kaimynų, pripjaukite žolės dykvietėse. Aš iki šiol matau, kaip nepatyrę sodininkai išmeta į kelią žolę po ravėjimo arba išveža nupjautą vejos žolę į mišką…
Jie tiesiog išmeta pinigus!
O po to gaila lėšų pirkti trąšas parduotuvėje…
  

 

Kiek Kalifornijos sliekų reikia mano kompostinei?

 

Tikriausiai daugeliui galvojančių įsigyti Kalifornijos raudonųjų sliekų į savo kompostines, kyla dilema – kiek sliekų vis dėl to reiktų pirkti. Daugelis pardavėjų rekomenduotų pirkti kiek galima daugiau Kalifornijos sliekų. Tačiau tai nebūtų nuoširdus patarimas ir ilgainiui rezultatas tikrai nedžiugintų. Tad prieš įsigyjant Kalifornijos sliekų reiktų išsikelti savo kompostavimo tikslus ir pagal juos įsivertinti ar Kalifornijos sliekai gaus tiek organinių atliekų, kiek jie pajėgia apdoroti. 

Kaip profesionalūs sliekų augintojai ir biohumuso gamintojai, mes naudojame apie 5 kilogramus sliekų masės (sliekų masę sudaro: 30 proc. suaugusių sliekų, 30 proc. mažų sliekiukų ir 40 proc. kokonėlių) į kvadratinį metrą. Esant optimalioms sąlygoms (temperatūra apie 25 laipsnius šilumos ir apie 80 procentų drėgmės), toks kiekis Kalifornijos sliekų per savaitę vidutiniškai apdoroja apie 50 litrų komposto. Namų kompostinėse šis rezultatas bus kiek prastesnis, nes į kompostines metamos organinės atliekos bus nesusikompostavusios, tad Kalifornijos Raudonieji sliekai, jas apdoros kiek lėčiau. Tačiau, toks kompostavimo būdas pareikalaus gerokai mažiau pastangų, bei laiko, nes nereikės organinių atliekų kompostuoti ir jas bus galima tiesiog tiesiai mesti į kompostavimo dėžę.

Tad vis dėl to, kiek Kalifornijos Raudonųjų sliekų reiktų namų vartotojui?

Remiantis moksline literatūra ir savo praktika, mes žinome, kad esant geroms sąlygoms, Kalifornijos sliekai per parą gali apdoroti tiek organinių atliekų, kiek jie patys sveria (suaugęs Kalifornijos sliekas sveria apie vieną gramą). Žinodami tai, mes savo klientams visada patariame neskubėti ir pirmiausiai atlikti paprastą testą. Savaitę arba dvi kaupti visas išmetamas organines atliekas vienoje vietoje ir po to, jas pasisverti. Žinant, kiek vidutiniškai yra sukaupiama organinių atliekų, labai paprastai galima apsiskaičiuoti, kiek Kalifornijos sliekų Jums reikės.

Pavyzdžiui, po savaitės organinių atliekų kaupimo paaiškėja, kad vidutiniškai yra sukaupiami 5 kilogramai organinių atliekų per savaitę arba 715 gramų, per dieną. Tad esant geroms sąlygoms, Jums pilnai užtektų ~700 gramų Kalifornijos raudonųjų sliekų savo kompostinėje, kad jie perdirbtų organines atliekas. Net ir esant kiek prastesnėms sliekų auginimo sąlygoms (pvz. per žema temperatūra, trūksta drėgmės) kilogramas Kalifornijos sliekų būtų pakankamas kiekis.

Taip pat reiktų atsižvelgti ir į tai, jog Kalifornijos raudonieji sliekai gan greit dauginasi. Nors dalis augintojų ir kai kurie rašytiniai šaltiniai teigia, kad Kalifornijos sliekai padvigubėja per 3 – 4 mėn., tačiau tai yra įmanoma tik laboratorinėmis sąlygomis. Atsižvelgiant į Lietuvos klimatą, mes teigtume, kad Jūsų turimas sliekų kiekis tikrai padvigubės per 6 – 8 mėn. net ir lauko kompostinėse. 

SLIEKŲ PRIEŽIŪRA:

Temperatūra:

Patalpose Kalifornijos sliekai gali būti veisiami visus metus, lauko sąlygomis kompostinėse esant ne tokiems šaltiems mėnesiams arba jas specialiai izoliuojant nuo šalčio.

Rūsys yra viena tinkamiausių vietų sliekų veisimui (šilta, tamsu ir drėgna), tačiau ir kitos vietos puikiai gali būti išnaudojamos sliekų auginimui (pvz. virtuvėje plastikinėje dėžėje po kriaukle). Svarbiausia, kad temperatūra būtų tarp 20 – 25 laipsnių pagal Celsijų.

Šaltaisiais mėnesiais kompostinės gali būti perkeliamos į pašiūres, garažus arba malkines. Kompostines su sliekais reiktų laikyti vietose, kuriose nebūtų pastovios tiesioginės saulės ir jeigu kompostinė atvira, kad ant jos smarkiai neužlytų. Vidutiniai temperatūrai esant žemesnei nei 7 laipsniai rekomenduoti izoliuoti kompostinė nuo šalčio arba ją perkelti į vidų.

Šėrimas

Sliekams galima duoti visas organines atliekas tokias kaip: maisto atliekos, vaisių ir daržovių žievės, bei likučiai, kiaušinių lukštus, arbatos maišelius ir kavos tirščius.

Nekompostuokite mėsos, pieno produktų, riebalų.

Drėgmė

Yra labai svarbu užtikrinti pakankamą drėgmė, ypač šiltuoju metų laikotarpiu. Tačiau tuo pačiu yra svarbu neperlaistyti komposto, kad sliekai nepaskęstų. Sliekams tinkamiausias drėgnumas yra tarp 80 – 90 procentų drėgmės (suspaudus kompostą tarp pirštų pasimato vanduo, tačiau jis smarkiai nesisunkia).

SVARBU: mes parduodame gryną sliekų masę, o ne pagal matematinę formulę išskaičiuotą kiekį, tad kaip pavyzdys pirkdami 1 kilogramą sliekų, Jūs tikrai gausite vieną kilogramą sliekų, o ne teorinį jų kiekį.

 

Kaip paruošti Kalifornijos sliekus žiemai?

Nors Kalifornijos sliekai yra išveisti saulėtoje Kalifornijoje, tačiau jie kuo puikiausiai žiemoja ir išgyvena net ir lietuviško klimato sąlygomis.

 

Kalifornijos sliekų perkėlimas žiemoti į šiltesnes patalpas

Pats paprasčiausias ir saugiausias būdas Kalifornijos sliekams praleisti žiemos sezoną yra jų perkėlimas į patalpas, kuriose žiemą būna pliusinė temperatūra.

Artėjant šaltesniems orams, reiktų pradėti riboti biologiškai skaidžių atliekų metimą į komposto dėžę, kad Kalifornijos sliekai šiek tiek labiau išalktų ir daugiau jų susitelktų pačiame viršuje komposto krūvos, o tada šakių / rankų / kastuvo pagalba, reikėtų nukasti viršutinius 20 centimetrų komposto krūvos ir šį kompostą, kartu su Kalifornijos sliekais, perkelti į dėžę, kurią bus galima pernešti į šildomas patalpas.

Šį nukasimą galima kartoti kelis kartus ir taip persikelti kuo daugiau Kalifornijos sliekų, o atšilus orams juos vėl grąžinti į savo įprastus namus – lauko kompostinę. Prieš atliekant pakartotiną nukasimą vertėtų uždėti į kompostinę apie 10 – 15 centimetrų šviežesnio komposto ir palikti savaitei arba dviems, kad Kalifornijos sliekai vėl spėtų pakilti į viršutinius komposto dėžės sluoksnius. Taip pat Kalifornijos sliekų nukėlimui galima naudoti plastikinius tinkliukus, ant kurių reikėtų sudėti komposto, per savaitę arba dvi sliekai pakils į šį kompostą ir juos bus galima patogiai nukelti.


Komposto dėžės paruošimas žiemai

Jeigu vis dėl to nėra galimybės Kalifornijos sliekus apgyvendinti šildomose patalpose, rūsyje arba garaže, tada reiktų pasirūpinti, kad jie nesušaltų žiemodami lauke. Jeigu turite galimybę gauti šviežio mėšlo žiemos sezono metu, tada kai vidutinė lauko temperatūra artėja prie 10 laipsnių šilumos, reikėtų uždėti pirmuosius 10 centimetrų šviežio mėšlo ant komposto krūvos esančios kompostinėje ir ją uždengti 30 centimetrų šiaudų.

Visos žiemos metu rekomenduojama temperatūrą matuoti termometro pagalba, kad ji per daug nesušiltų ar neatvėstų. Jeigu lauko temperatūra pradeda kristi žemiau nulinės temperatūros, tada reiktų uždėti dar 15 centimetrų šviežio mėšlo ir vėl reiktų užkloti 30 centimetrų šiaudų. Šis procesas yra kartojamas, tol kol vidutinė paros temperatūra nepasiekia 10 laipsnių šilumos arba kol vidinė komposto dėžės temperatūra nepasiekia 25 laipsnių šilumos. Komposto dėžę galima apdėti šiaudais, šviežiu mėšlu arba apšildyti putų polisterolio plokštėmis arba akmens vata.
Jeigu neturite galimybės naudoti mėšlą, tada rekomenduotume kompostinę, prieš atvėstant orams, apšildyti putų polisterolo lakštais (5 cm storio arba storesniais) arba akmens vata. Šaltesniuoju periodu sliekams duoti daugiau daržovių ir vaisių, kurie pūdami išskirs šilumą bei visada uždengti šiaudais, šienu arba papuvusia žole.

Kalifornijos sliekai yra protingi gyvūnai ir jausdami, kad jiems yra šalta trauksis ten kur yra šilčiau, tad svarbiausiai yra išlaikyti temperatūrą didesnę nei 10 laipsnių šilumos pačioje komposto krūvos šerdyje. Taip pat puikus sprendimas yra įgilinti žemę esančia po komposto krūva ir pagrindą iškloti tinkliuku nuo kurmių, kad esant didesniems šalčiams Kalifornijos sliekai galėtų nusileisti žemiau įšalo zonos ir taip apsisaugoti nuo žvarbaus šalčio.
  

Atsiliepimai

Atsiliepimų dar nėra.

Būkite pirmas aprašęs “Kalifornijos sliekai 500 gr. (gryna sliekų masė)”

El. pašto adresas nebus skelbiamas.